wtorek, Lipiec 7, 2020

Jak wygląda praca piekarza?

0
praca piekarza

Ilu osobom wydaje się że praca piekarza to nic nadzwyczajnego. Ludzie mówią tak, ponieważ nie do końca wiedzą i jak naprawdę wygląda praca piekarza, Co zrobić aby nim zostać oraz ile w tej branży da się zarobić. W tym artykule dowiemy się w jaki sposób wygląda praca piekarza oraz jakie predyspozycje powinien mieć pracownik, który ubiega się o pracę na tym stanowisku. Na początku należy uwzględnić że jest to praca niezwykle wymagająca, ale również społecznie szanowana. Dodatkowo jest ona bardzo potrzebna wszystkim osobom. Bez piekarzy, nie moglibyśmy pójść rano po ciepły chlebek czy bułeczki na śniadanie. 

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-piekarza/

Ważne jest to, abyśmy wiedzieli że jest to bardzo ciężka praca fizyczna. Polega ona na noszeniu ciężkich worków z mąką, obsługi skomplikowanych maszyn oraz wielu innych czynności. W tej pracy istotna jest dobra kondycja fizyczna, sprawny układ oddechowy oraz naczyniowy. Piekarz powinien być również osobą ze zdolnościami manualnymi. Spełnienie wszystkich wymogów oraz współtworzenie potrzebnych kształtów wymaga odrobiny plastycznych zdolności. W pracy piekarza niezwykle ważne są również dobre wyczucie smaku oraz węchu. Sprawi to, że wypieki będą wychodziły doskonale, zdrową oraz charakterem. Dzięki tym dwóm zmysłom piekarz może zareagować na czas, kiedy z wypiekiem będzie działo się coś nie tak.

Gdzie można znaleźć pracę jako piekarz?

Przede wszystkim będą do piekarni. Jednak może być tak, że pracę znajdziemy również w magazynach oraz halach produkcyjnych. Jeżeli po pewnym czasie stwierdzimy że praca na etat nie jest naszym spełnieniem marzeń, dorobimy się kapitału oraz doświadczenia, to możemy spróbować swoich sił otwierając własną piekarnię. Będziemy musieli ograniczyć się do rutyny narzuconej przez szefa. Należy pamiętać jednak że własna działalność gospodarcza wymaga od nas dużo więcej pracy.

Jak wygląda praca piekarza?

Na początku ważne jest wyrobienie samego ciasta. Jest to wynik połączenia składników według ściśle ustalonej receptury, która posiada wspólne elementy z innymi. Jednak zwyczajnie jest ona chroniona prawnie przez tajemnicę handlową. Piekacz musi nie tylko sprawnie oraz dokładnie wymieszać wszystkie składniki, ale również obsługiwać specjalistyczne maszyny do wyrobu produktów. Do pieczenia chleba na szeroką skalę nie wystarczą tylko ręce. Maszyny wyrobią ciasto, w niektórych przypadkach mogą również formować je w pożądany kształt. Specjalny piece wybiegające pieczywo jak również są niezbędne w pracy piekarza. Piekarz ma za zadanie nadzorować cały ten proces, ponieważ nie wszystko da się w pełni zautomatyzować. Jeżeli firma posiada taką tradycje piekarz doprawia chleb oraz dekoru jego według ściśle ustalonych procedur.

Zobacz też: http://akcez.pl/jakie-sa-zarobki-piekarza/

Czy kredyt konsolidacyjny jest sposobem na oszczędności?

0
kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny to zobowiązanie finansowe, które można znaleźć w ofercie coraz większej ilości banków. Z racji tego, że rynek finansowy w Polsce dynamicznie się rozwija, coraz więcej osób korzysta ze zobowiązań, które oferują banki czy chociażby firmy pożyczkowe. Jednym z kredytów, który może zaciekawić osoby, które mają problem, ze spłatą kilku długów jednocześnie jest właśnie konsolidacja. Jeśli przestajesz radzić sobie z terminowym regulowaniem swoich kredytów i pożyczek, to kredyt konsolidacyjny może Ci w tym pomóc. Na czym on polega i czy rzeczywiście jest on sposobem na oszczędności, jak zapewniają niektóre instytucje finansowe?

Kredyt konsolidacyjny – co to jest?

Coraz częściej w reklamach produktów bankowych można usłyszeć o konsolidacji. Na czym ona właściwie polega? Najprościej mówiąc, jest to połączenie ze sobą kilku różnych zobowiązań finansowych w jeden nowy kredyt. Jeśli masz stare długi, które sprawiają Ci problem, to możesz je zastąpić właśnie takim kredytem. Dzięki temu zyskasz niższą comiesięczną ratę, która jest łatwiejsza do spłaty i dostosowana do Twoich możliwości finansowych. To bardzo duże odciążenie dla domowego budżetu, ale także dla psychiki. Posiadanie zbyt wielu kredytów w końcu bardzo często wiąże się ze stresem, szczególnie gdy pojawiają się trudności z ich spłatą.

Konsolidacji można poddać równe rodzaje kredytów. W taki sposób możesz połączyć ze sobą kredyty gotówkowe, samochodowe, hipoteczne, a nawet zadłużenia na kartach kredytowych. Niekiedy można też połączyć zobowiązania pozabankowe, jednak nie każdy bank zgadza się na takie rozwiązanie. Jeśli Twoje długi składają się głównie z chwilówek, to alternatywą dla konsolidacji w banku będzie pożyczka konsolidacyjna w firmie pożyczkowej.

Czy kredyt konsolidacyjny jest sposobem na oszczędności?

Wielu osobom wydaje się, że dzięki niższej comiesięcznej racie oszczędzają oni pieniądze. Do tego musimy pamiętać tylko o spłacie jednego długu, co znacząco ułatwia cały proces wychodzenia z trudnej sytuacji finansowej. Warto jednak pamiętać, że niższa rata ma swoje plusy, bo oszczędzamy co miesiąc trochę pieniędzy, które można przeznaczyć na inne wydatki. Nie jest to jednak sposób na oszczędności. Dlaczego? Ponieważ niższa rata jest efektem przedłużonego okresu kredytowania, co oznacza, że odsetki takiego zobowiązania są wyższe. W konsekwencji bank zarabia na naszych odsetkach, a w ogólnym rozrachunku płacimy o kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych więcej niż gdybyśmy postanowili uregulować wszystkie długi samodzielnie. Jak mówią „coś za coś”, niższa rata co miesiąc może ochronić Cię przed wpadnięciem w spiralę długów jednak kredyt konsolidacyjny będzie droższy niż suma Twoich dotychczasowych zobowiązań.

Kiedy warto konsolidować swoje długi?

Skoro już wiesz, że kredyt konsolidacyjny niekoniecznie oznacza oszczędności, to pewnie zastanawiasz się, czy w ogóle warto go brać. Otóż istnieje kilka powodów, dla których będzie to dobre rozwiązanie nawet mimo konieczności zapłacenia wyższych odsetek. Po pierwsze, warto konsolidować swoje długi, jeśli masz kilka kredytów, sporo rat i mało pieniędzy na spłatę. Nieregularna spłata zobowiązań mogłaby oznaczać dla Ciebie nieprzyjemności, dlatego lepiej jest zdecydować się na konsolidacje.

Po drugie możesz znaleźć kredyt konsolidacyjny https://splatapozyczek.pl/kredyt-konsolidacyjny/ na bardzo dobrych warunkach, poprawić swoją sytuację finansową i odpocząć od stresu. Jeśli jednak do spłaty długów pozostało Ci niewiele czasu, to nie warto przedłużać tego okresu przez konsolidacje i tym samym narażanie się na wyższe koszty.

Dlaczego warto skorzystać z usług doradcy zawodowego?

0
Dlaczego warto skorzystać z usług doradcy zawodowego

Porady na temat kariery zawodowej są w ostatnim czasie bardzo popularne i nie ma się co dziwić – rynek pracy zmienia się dynamicznie, a wraz z nim potrzeby pracodawców. Specjalistą w tej dziedzinie jest doradca zawodowy, którego pomoc może odpowiednio zaplanować karierę. Sprawdźmy więc, dlaczego warto korzystać z jego usług.

Kim jest doradca zawodowy?

Doradcą zawodowym nazywamy eksperta od planowania kariery zawodowej i dalszego kształcenia. Jego rolą jest pomoc w planowaniu kariery oraz przekazanie wiedzy na temat rynku pracy i możliwości, które na nim panują. Z pomocy doradcy może skorzystać zarówno osoba bezrobotna, jak i pracownik, który stara się o awans lub próbuje zmienić pracę.

Doradca zawodowy to również pomoc dla uczniów, którzy stoją przed wyborem studiów czy szkoły średniej, a konsultacje pomogą im zaplanować swoją dalszą karierę. Praca doradcy zawodowego opiera się na przeprowadzaniu rozmów w formie indywidualnej lub grupowej. Jaki powinien być dobry doradca?

Przede wszystkim powinien mieć świadomość własnych uprzedzeń i szanować inne, by nie wpływało to na jakość jego pracy. Obowiązkowa jest również obszerna wiedza na temat rynku pracy, aby móc odpowiedzieć na zadawane mu pytania, ale także obiektywność, aby rzetelnie przedstawiać każdą stronę omawianego zjawiska.

Doradca zawodowy – dlaczego warto?

Korzyści płynących z konsultacji z doradcą zawodowym jest wiele. Co można wynieść z takiego spotkania?

Zaplanowanie swojej kariery

Głównym zadaniem doradcy zawodowego jest pomoc w przypadku wyboru uczelni, kursów szkoleniowych i zatrudnienia. Szczegółowy wywiad pomoże doradcy odpowiednio dobrać rozwiązanie, by wybór był jak najbardziej dopasowany do konkretnego indywiduum.

Poznanie swoich mocnych i słabych stron

Niewiele osób wie, ale konsultacje z doradcami zawodowymi pomagają poznać siebie. Pomoc doradcy ma na celu określenie poziomu inteligencji, własnych predyspozycji i ograniczeń. Współpraca ze specjalistą pomoże poznać nieznane cechy charakteru, które mogą być kluczowe przy wyborze środowiska pracy i podczas określania dalszych obszarów rozwoju.

Możliwości na rynku pracy

Konsultacja ze specjalistą ma przybliżyć charakterystykę rynku, zatem uzyskamy u niego informację o tym, jacy specjaliści są poszukiwani, jakie jest zapotrzebowanie na konkretne zawody, jakich kompetencji wymagają pracodawcy i które ze stanowisk są przyszłościowe ze względu na wiele rozwijających się dziedzin w różnych branżach.

Zaplanowanie alternatywnych rozwiązań

Wspominaliśmy wyżej, że obiektywność to jedna z pożądanych cech u doradcy. Dzięki temu, doradca będzie mógł spojrzeć na wiele spraw, zauważając nie tylko pozytywne aspekty, ale również problemy i przeszkody. Znając cały obraz sytuacji pomoże ustalić plan działań, który uwzględnia różne scenariusze.

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Dla osób, które starają się o pracę odpowiednie CV to kluczowy dokument. Doradca zawodowy pomoże dostosować CV do konkretnego stanowiska i wskaże jakich błędów unikać podczas jego tworzenia. Doradca jest także w stanie przekazać cenne wskazówki, by przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, dzięki czemu zmniejsza się stres podczas rekrutacji.

Doradca zawodowy – wizyta

Z usług doradcy zawodowego można skorzystać w zakładach pracy, uczelniach czy szkołach, wtedy taka wizyta odbywa się twarzą w twarz i ma charakter bezpośredni. Warto jednak wspomnieć, że możliwe są inne opcje m. in. wizyta online.

Doradca zawodowy z avigon.pl

Internet daje całkiem sporo możliwości, dlatego konsultacje z doradcą mogą odbyć się dzięki łączu wideo. Serwis Avigon umożliwia wizyty internetowe
z doradcą zawodowym
. Wystarczy wejść na stronę, by wybrać specjalistę, zarezerwować termin wizyty oraz opłacić rezerwację. Doradca zawodowy online w Avigon.pl to udogodnienie dla wielu osób, szczególnie tych, którzy nie mają w pobliżu dostępu do tego specjalisty, a dzięki temu mogą odbyć w pełni wartościową sesję, by zdobyć cenne wskazówki.

Czy warto korzystać z usług doradcy? Jak najbardziej tak, zwłaszcza, gdy stoimy przed wyborem pierwszej pracy czy zmiany stanowiska. Doradca zawodowy może okazać się kluczowy podczas planowania własnej kariery, a przecież to ona po części warunkuje zadowolenie z życia.

Czy studia na kierunku finanse i ekonomia biznesu to dobry wybór?

0
studia na kierunku finanse i ekonomia biznesu

Matura za pasem, czas wybrać uczelnię i najlepszy kierunek studiów. Rekrutacja na studia już się zaczęła, więc nie ma sensu zwlekać. Wiele osób do tej pory nie wie, jaki kierunek studiów będzie dla nich najbardziej odpowiedni.

Sekrety skutecznego spotkania biznesowego

0
spotkanie

Spotkanie biznesowe jest to krótki czas, który może przynieść olbrzymie korzyści dla działalności. Może być On również stratą czasu lub Zmieniłem się w katastrofę. Jeżeli chcesz dowiedzieć się w jaki sposób poprowadzić idealnej spotkanie biznesowe. Koniecznie przeczytaj!

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/spotkanie-biznesowe/

Spotkanie biznesowe – jak je prowadzić?

Do prawidłowej organizacji spotkania biznesowego z pewnością pomoże ci zasada Pareto. Jest to zasada Przy której bardzo duża część rezultatów bierze się z niewielkiego nakładu. Dokładnie tak samo jest w przypadku spotkań biznesowych. Biuro godziny rozmowy mogą dać niewielkie defekty dla twojego biznesu. Jeżeli zdecydujesz się na kilkanaście minut rozmowy – może to dać wspaniałe efekty, dzięki którym otrzymasz nowe zlecenia, to będziesz partnera biznesowego oraz otrzymasz nowych potencjalnych klientów.

Ile osób na spotkanie biznesowe?

Po takim spotkaniu z pewnością musimy wiedzieć, że im więcej osób się na nim znajduje, tym więcej chętnych będzie chciało zabrać. Bywa też również na odwrót. Im więcej uczestników znajduje się na spotkaniu, tym mniejsza presja żeby brać w nim czynny udział. W takim zebraniu nie powinno więc uczestniczyć więcej niż 7 osób. Oczywiście jest to granica która posiada zarówno swój plus jaki minus. Może być to również 5 osób jak i 10. W takim wypadku będziemy mieć szansę zaobserwować mowę ciała każdego z uczestników, a z drugiej strony możemy wysłuchać każdej ze stron.

Jakie zasady wprowadzić? 

Przede wszystkim zakaz posiadania urządzeń elektrycznych przy sobie. Jest to prosta droga do niepowodzenia. W momencie kiedy każdy ma przed sobą laptop lub telefon, wszyscy są rozproszeni i nie potrafią się skupić na spotkałem go. Zamiast pogłębić są w postawiony problem to wolą oni czytać maile lub też przeglądać Facebooka. Multitasking jest to zabójcze zjawisko, która generuje stres oraz zmęczenie a jednocześnie rujnuje naszą produktywność.

Ile powinno trwać spotkanie biznesowe?

Takie spotkanie najlepiej ,aby trwało maksymalnie godzinę. 60 minut jest to wystarczający czas, aby maksymalnie wykorzystać temat oraz poznać zdanie uczestników. W momencie kiedy spotkanie się przedłuża, wiele osób zaczyna się wyłączać, rozkojarzyć, a w rezultacie nie wyniesie żadnych wniosków ze spotkania. Godzina jest to wystarczający czas, aby omówić najważniejsze sprawy, oraz rozdzielić zadania na uczestników. Wszystko jednak zależy od tematu spotkania. Jeżeli jest to temat bardziej obszerny, który poruszył większą ilość osób i każdy w takim wypadku chce wyrazić swoją opinię i podzielić się swoimi uwagami, to nie ma powodu nerwowo patrzeć na zegarek, jeżeli upłynie godzina. Jeśli uczestnicy spotkania są w nim mocno zaangażowani. Skorzystajmy z tego i sprawmy, aby ten czas, został wykorzystany w stu procentach.

Spotkanie w pigułce

Na początek upewnij się przez niego że wszyscy biorą aktywny udział. Bardzo często głos na zebraniach zabierają introwertycy, czyli osoby najbardziej pewny siebie, które posiadają siłę przebicia.

Warto jest jednak zachęcić do wystąpienia również inne osoby, które z różnych względów siedzą cicho i nie mają odwagi zabrać głosu i wygłosić swojej propozycji.

Czyli wszyscy uczestnicy zebrania będą brali w nim udział, prowadzący pokażę w ten sposób że każdy jest dla niego ważny i może mieć wkład ostateczny sukces biznesu.

Jeżeli chcesz poruszyć na spotkaniu kwestie aktualne i nowe najlepiej jest zrobić to na końcu w bardzo zwięzłej formie. Nie wprowadzaj nowego tematu od razu, ponieważ ktoś nie będzie miał w danej chwili żadnego pomysłu i ze spotkania nie wyniknie nic.

Staraj się zawsze ustalać harmonogram spotkania i jasno określić jego cele. Jest to jedna z najważniejszych zasad spotkania biznesowego. W ten sposób oszczędzasz swój czas oraz energię wszystkich uczestników. Kiedy uczestnicy będą wiedzieli co będzie poruszany na spotkaniu łatwiej będzie im wziąć w nim czynny udział oraz podjąć słuszne decyzję. Dodatkowo jeżeli każdy będzie znał wcześniej temat spotkania, może się do niego odpowiednio przygotować i przemyśleć potencjalne pomysły.

Zobacz też: http://akcez.pl/o-czym-warto-pamietac-w-przypadku-sukcesji-firmy/

Bankowe promocje

0
Bankowe promocje

Zapewne wiele osób korzysta z różnego rodzaju promocji bankowych. Z pewnością istnieje również duże grono ludzi, którzy nie mają pojęcia co to dokładnie jest. Z dużą dozą prawdopodobieństwa prędzej czy później większość z nas będzie miała styczność z takim pojęciem, jakim są promocje bankowe.

Firmowe strony WWW – poznaj największe korzyści z ich posiadania!

0
Firmowe strony WWW

Prowadzisz własną firmę? Jeśli jeszcze nie masz firmowej strony internetowej, najwyższa pora to zmienić. Może ci się wydawać, że stworzenie takiej strony, a następnie jej aktualizowanie i utrzymywanie pochłonie wiele czasu i pieniędzy. Po pierwsze – możesz zlecić pracę profesjonalistom, którzy wykonają ją w atrakcyjnej cenie. Po drugie – w dłuższej perspektywie posiadanie firmowej strony WWW oznacza spore oszczędności (właśnie czasu i pieniędzy), a także wiele innych korzyści. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich!

Design thinking w biznesie – co to jest i czy warto go wykorzystywać?

0
Design thinking w biznesie

Wprowadzając na rynek nowy produkt czy usługę, zawsze istnieje ryzyko, że wcale nie odpowiedzą one na realne potrzeby klientów tak dobrze, jak wstępnie zakładano. Użytkownicy mogą napotkać problemy, które pominięto na etapie projektowania. Ostatecznie może się okazać, że produkt czy usługa muszą zostać opracowane na nowo od podstaw. Zniechęceni odbiorcy mogą nie dać projektowi drugiej szansy. Na szczęście da się uniknąć tak kosztownych błędów, wcielając w życie ideę design thinking.

Czym jest design thinking?

Design thinking, zwany po polsku myśleniem projektowym, jest kreatywną próbą poszukiwania rozwiązań dla problemów swoich klientów. W zasadzie można przełożyć ją na sposoby i metody pracy, opracowywanie rozwiązań, strategii działania firm oraz procesy tworzenia nowych produktów i usług.

Szkolenie design thinking przybliża kolejne etapy efektywnego projektowania. Jeżeli chcesz zagłębić się w ten temat, zajrzyj na stronę https://www.academyofbusiness.pl/pl/szkolenia/design-thinking,172/.

Jakie są jego zalety?

Zastosowanie metody design thinking w biznesie niesie ze sobą szereg korzyści, mianowicie:

 • pozwala ograniczać koszty przy wypuszczaniu nowego produktu lub usługi na rynek –zniwelowanie konieczności naprawy gotowego produktu;
 • zwiększa szybkość i efektywność tworzenia nowych rozwiązań oraz wyłaniania potrzeb;
 • ma uniwersalne zastosowanie – może być używany na różnych polach biznesu – niezależnie od tego, czy mowa o produktach materialnych, cyfrowych, czy też modelach biznesowych;
 • pozwala spojrzeć na problem z innej perspektywy – umożliwia wejście w buty klienta/użytkownika i ułatwia takie projektowanie, którego efektem jest jak najlepsze zaspokojenie ich potrzeb; myślenie projektowe skupia się na tym, co się chce osiągnąć przy pomocy nowego produktu lub usługi, jakie problemy klienta rozwiązać; bazując na istniejących problemach można przewidzieć przyszłe problemy; Zachęca do innowacyjnego myślenia i kreatywnego rozwiązywania problemów;
 • pozwala zagłębić się w problem w celu ustalenia jego przyczyn;
 • służy do spełnienia wymagań klienta.

Etapy wdrażania myślenia projektowego

 • etap pierwszy: empatia

Żeby zrozumieć potrzeby klienta, trzeba się nim stać i spojrzeć na problem z jego perspektywy. Oprócz dużej dozy empatii przydaje się też gromadzenie informacji od samych klientów, do czego może posłużyć m.in. wywiad, badanie fokusowe czy ankieta.

 • etap drugi: synteza

Ma na celu selekcję informacji oraz wyłonienie głównego celu procesu myślenia projektowego. Na tym etapie dochodzi do wyłonienia najważniejszych założeń, które definiują ostateczny kształt produktu.

 • etap trzeci: burza mózgów

Gromadzenie spontanicznych pomysłów i rozwiązań. Na tym etapie wyłanianych jest jak najwięcej pomysłów i dochodzi do wybrania tych najciekawszych oraz najbardziej odpowiadających założeniom.

 • etap czwarty: prototypowanie

Połączenie wybranych rozwiązań w formę możliwie najbliższą lub zbliżoną do gotowego rozwiązania. Produkt powinien posiadać wszystkie cechy, dzięki którym może zostać odebrany tak, jak jego wersja finalna.

 • etap piąty: testowanie

Próba przetestowania prototypu na docelowej grupie odbiorców w możliwie naturalny sposób. Na tym etapie każda uwaga jest cenna. Osobom testującym nie powinno być narzucane zdanie dotyczące produktu. Warto stworzyć warunki odpowiednie do swobodnego wyrażenia opinii osób testujących. Wyciągnięte wnioski mogą posłużyć do stworzenia kolejnego prototypu, po wyeliminowaniu błędów i poszerzeniu funkcjonalności zgodnie z uwagami.

Jak design thinking wygląda w praktyce?

Warto przytoczyć tu przykład. Na rynku istnieje firma X zajmująca się dostawami produktów spożywczych bezpośrednio do klientów. Bazuje na zamówieniach, które odbiera za pośrednictwem strony internetowej oraz drogą telefoniczną. Jej celem jest stworzenie aplikacji mobilnej, która ułatwi zamawianie, uprzyjemni proces zakupów, a przede wszystkim zwiększy sprzedaż. Wstępnie właściciele usługi dowozu przyglądają się potrzebom klientów i mogą, na przykład za pośrednictwem badań, dojść do wniosku, że najistotniejsze dla klientów są: szybka płatność online, możliwość dopasowania do siebie terminu dowozu, przejrzystość dostępnego asortymentu. Ze wszystkich potrzeb oraz założeń przedsiębiorcy wyłaniają główny cel i ramową koncepcję. Następnie w procesie burzy mózgów zbierają pomysły na temat tego, w jaki sposób każda potrzeba zostanie zrealizowana. Pada kilka propozycji dotyczących metod płatności online, z których pozostają te najwygodniejsze dla klientów i najkorzystniejsze dla firmy. Z burzy mózgów wyłania się brief dla firmy programującej aplikacje w formie prototypowej. Produkt nie zostaje od razu wdrożony do użytku. Odpowiednia grupa testowa powinna użytkować aplikację przez jakiś czas w celu wychwycenia błędów, zebrania uwag i zaobserwowania brakujących funkcjonalności, które znacząco wpłynęłyby na użyteczność produktu oraz przełożyły się na pozytywne doświadczenia użytkownika. Programiści wprowadzają zalecane poprawki, aby udoskonalić produkt. Proces testowania jest ponawiany, aż do uzyskania satysfakcjonujących efektów. Dopiero wtedy gotowa aplikacja zostaje udostępniona klientom.

Artykuł sponsorowany.

Czy wczesne planowanie rozwoju zawodowego dziecka ma sens?

0
Czy wczesne planowanie rozwoju zawodowego dziecka ma sens

Nie tylko starsza młodzież powinna skorzystać z doradztwa zawodowego. Warto, by test predyspozycji zawodowych wykonać już u uczniów szkół podstawowych. Dlaczego to takie ważne?

W programie nauczania dla VII i VIII klasy od niedawna znajduje się przedmiot doradztwo zawodowe. Nie ma z niego oceny na świadectwie, ale jest obowiązkowy. Czy wprowadzenie go było słuszne?

Doradztwo zawodowe w podstawówce

W dzisiejszych czasach wybór zawodu i planowanie kariery zawodowej nie są tak łatwe jak jeszcze kilkanaście lat temu. Dlaczego? Obecny rynek pracy jest dużo trudniejszy. Przemyślenie wyboru zawodu powinno zatem nastąpić dużo wcześniej, najlepiej już w szkole podstawowej. Doradztwo zawodowe w tak młodym wieku powoduje, że młodzież dokonuje lepszych wyborów zawodowych. Wskazują na to wyniki wielu badań naukowych prowadzonych w tej dziedzinie.

Na czym polega doradztwo zawodowe w podstawówce? Doradca zawodowy pomaga uczniom w dopasowaniu ich cech (tzw. predyspozycji zawodowych) do wymogów konkretnych zawodów, określeniu celów i własnego potencjału oraz planowaniu działań związanych ze skutecznym poszukiwaniem pracy. Jego zadaniem jest skłonienie młodzieży do zastanowienia się nad planowaną karierą zawodową. Okazuje się bowiem, że prawie 40% osób w wieku szkolnym nie planuje swojej przyszłości.

Jak sprawdzić predyspozycje zawodowe dziecka?

Predyspozycje do wykonywania danego zawodu można sprawdzić w bardzo łatwy sposób – wykonując test predyspozycji zawodowych. Czym jest i na czym polega taki test? Otóż, jest to test bazujący na podziale opracowanym przez amerykańskiego psychologa J.L. Hollanda, wyróżniającym 6 typów osobowości zawodowych (realistyczną, badawczą, artystyczną, społeczną, przedsiębiorczą i konwencjonalną). Test daje odpowiedź jakie zawody najbardziej odpowiadają konkretnym cechom charakteru. Pod uwagę są brane nie tylko same cechy charakteru, ale także hobby, umiejętności, zainteresowania oraz środowisko pracy. Zazwyczaj dana osoba wykazuje połączenie dwóch typów osobowości zawodowej.

Test predyspozycji zawodowych to quiz składający się z kilkunastu pytań zamkniętych. Pytania te dotyczą m.in. charakteru, upodobań, sposobu rozwiązywania problemów, organizacji pracy. Uzyskany wynik nie wskazuje konkretnego zawodu, lecz daje dokładną analizę osobowości pod kątem zawodowym. Dzięki jego wykonaniu można poznać swoje mocne strony i uzyskać inspirację. Na wiele pytań odpowiedzi mają charakter wymuszony – jeśli żadna z odpowiedzi nie jest prawdziwa, należy wybrać tę, która jest najbliższa prawdy. Taki test predyspozycji zawodowych powinien być przeprowadzany przez psychologa już u dzieci w wieku szkolnym, z uwagi na to, że jego wynik może mieć wpływ na wybór konkretnej szkoły lub klasy profilowanej.

Darmowy test predyspozycji zawodowych można zrobić na stronie: https://www.kierunekrozwoju.pl/.

Czy doradztwo zawodowe w szkole podstawowej ma sens?

Czy ma to sens w tak młodym wieku? Przecież młodzież często zmienia zdanie – na przykład wybiera klasę o danym profilu, a potem okazuje się, że jednak nie był to właściwy wybór. Owszem, zdarza się to często, ale dlaczego? Dlatego, że kończąc podstawówkę, dziecko źle wybrało – nie dopasowało profilu nauki do swoich predyspozycji zawodowych, bo ich nie poznało wcześniej. Zatem okazuje się, że doradztwo zawodowe w podstawówce jest ważne.

Zarówno psycholodzy, jak i pedagodzy potwierdzają, że przejście od nauki do pracy jest dużym stresem. Bez wsparcia w zakresie doradztwa zawodowego proces ten może być jeszcze trudniejszy, tym bardziej, że współczesny rynek pracy bywa naprawdę nieprzewidywalny. Odnalezienie się w tym obszarze nie jest łatwe. Natomiast znając potrzeby pracodawców, prognozy rozwoju ekonomicznego i predyspozycje zawodowe, można dokonać właściwego wyboru w kwestii przyszłej pracy.

Młodzi ludzie muszą wiedzieć także jak ważne jest ciągłe dokształcanie się w danym zawodzie. Konkretne stanowisko pracy nie jest dane na zawsze – pracodawcy wymagają od pracowników, by podnosili swoje kwalifikacje, zdobywali nowe doświadczenia, a czasem nawet wymagają przekwalifikowania się. Tego ostatniego wymaga także często szybko zmieniająca się sytuacja na rynku pracy.

Brak doradztwa zawodowego w szkole skutkował tym, że decyzje o wyborze kierunku kształcenia były nieprzemyślane – podejmowane np. dlatego, że do danej szkoły poszła koleżanka albo dlatego, że jest niedaleko itd. Konsekwencją takich złych wyborów jest niemożność znalezienia zatrudnienia, brak satysfakcji z pracy, wypalenie zawodowe itp.

Decyzje dotyczące wyboru kierunku kształcenia i ścieżki kariery zawodowej powinny być przemyślane i racjonalne, dlatego tak ważne jest, by dzieci już w szkole podstawowej zaczęły się nad tym zastanawiać.

Artykuł sponsorowany.

Trzy powody, dla których warto zapisać się do szkoły policealnej

0
szkoły policealnej

Nie każdy chce, czy też może poświęcić kilka lat na studia. Nie oznacza to jednak wcale, że trzeba zupełnie rezygnować z pracy w wymarzonej branży. Ciekawą i rozsądną alternatywą może być zapisanie się do szkoły policealnej. Poznaj najważniejsze zalety tego rozwiązania i sprawdź, czy może sprawdzić się także w twoim przypadku.

Szybkie podniesienie kwalifikacji

Zdobycie wyższego wykształcenia na uczelni wymaga poświęcenia minimum trzech lat. W międzyczasie wiele może się wydarzyć w życiu człowieka, przez co ukończenie studiów może okazać się niemożliwe, a kilkuletni wysiłek pójdzie na marne. Szkoła Collegium oferuje wiele kierunków policealnych, które można ukończyć nawet w rok, czego przykładem jest nauka w zawodzie asystenta stomatologicznego oraz asystenta osoby niepełnosprawnej.

Większość kierunków trwa nieco dłużej, jednak w dalszym ciągu żaden z nich nie przekracza granicy 2,5 roku. Oznacza to, że w przeciągu około dwóch lat można podnieść swoje dotychczasowe kwalifikacje czy też nawet zupełnie odmienić swoje życie zawodowe. Zaledwie dwa lata wystarczą, żeby zostać np. higienistką stomatologiczną lub technikiem elektroniki i informatyki medycznej. Ukończenie pięciu semestrów nauki pozwala natomiast pracować jako technik elektroradiolog, technik farmaceutyczny czy też technik dentystyczny.

Nauka za darmo

Jedną z największych zalet szkół policealnych jest oczywiście możliwość bezpłatnej nauki. Dotyczy to zarówno kierunków stacjonarnych, jak i zaocznych z zajęciami odbywającymi się wieczorem lub w weekendy. To duża różnica w porównaniu z uniwersytetami, które pobierają czesne za studia zaoczne. Podnoszenie swoich kwalifikacji w szkole policealnej nie obciąży zatem domowego budżetu.

Nauka za darmo to także idealne rozwiązanie dla młodych osób, które nie dysponują wolnymi zasobami finansowymi lub nie mogą liczyć na finansowe wsparcie rodziny. Udział w zajęciach można wziąć niezależnie od sytuacji finansowej. Do szkoły policealnej mogą zapisać się nawet osoby z niskimi zarobkami czy też bez możliwości rezygnacji z pracy. To właśnie z myślą o nich powstały darmowe kursy wieczorowe oraz weekendowe.

Brak wymogu posiadania matury

Niezdana matura czy też nieprzystąpienie do egzaminu dojrzałości uniemożliwiają przystąpienie do rekrutacji na studia dzienne lub zaoczne. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku szkół policealnych, w których przypadku jedynym wymogiem jest zazwyczaj ukończenie szkoły średniej. Roczny kurs na asystenta stomatologicznego to świetna alternatywa dla osób, które nie zdały matury lub nie dostały się na wymarzone studia.

Wyniki ze szkoły średniej nie mają przeważnie wpływu na przyjęcie do szkoły policealnej, w której liczy się przede wszystkim kolejność składania zgłoszeń. Złe oceny z niektórych przedmiotów nie przekreślą zatem możliwości zrobienia kariery w niezwiązanym z nimi zawodzie. Ponadto wiele szkół policealnych oferuje krótkie kursy kwalifikacyjne, w których przypadku często wystarczy ukończenie gimnazjum.

ZOBACZ TEŻ