niedziela, Styczeń 21, 2018

Palety z plastiku – praktyczne i estetyczne

0

Paleta jest w dzisiejszej logistyce elementem niezbędnym. Jest używana na każdym etapie transportu, od momentu wyprodukowania do dostarczenia towaru na miejsce docelowe, na przykład od sklepu. Niewiele jest takich towarów, szczególnie drobnych, które transportowałoby się bez użycia palety. Jest to tak praktyczny wynalazek, że produkuje się też obecnie skrzyniopalety, czyli pojemniki wyposażone w palety. Paleta ułatwia transport, jak również przechowywanie towarów. Oczywiście, palety są tak praktycznymi sprzętami, że znajdują też nietypowe zastosowanie, choćby jako podstawa do rozmaitych celów.

Prowadzę sklep sklep internetowy- czy mogę złożyć roczny pit online?

0

Coraz chętniej robimy zakupy przez Internet. Zamiast tracić czas na bieganie po sklepach, stanie w korkach, żeby do nich dojechać a potem pokonywać kilometry w galerii handlowej, wolimy usiąść w domu, przed komputerem i spokojnie wybrać ubrania, meble, artykuły sportowe, ogrodnicze, spożywcze i wiele innych. Na dodatek kurier dostarczy je na wskazany adres. Żeby zdobywać klientów niechętnych do odwiedzania sklepów stacjonarnych, przedsiębiorcy otwierają e-sklepy. Ich liczba stale rośnie. Żeby prowadzić sklep w Sieci, trzeba zarejestrować działalność gospodarczą i rozliczać się corocznie z urzędem skarbowym jako przedsiębiorca. Można to zrobić wypełniając papierową wersję deklaracji PIT lub wybrać rozliczenie PIT online. Jednak zanim to zrobimy, musimy wybrać formę opodatkowania. Dla sklepu internetowego mogą to być zasady ogólne, podatek liniowy i najczęściej wybierany ryczałt. Skupimy się na ryczałtowej formie rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, która obliguje podatnika do złożenia rocznej deklaracji podatkowej na formularzu PIT 28 lub PIT online 28, nie później niż do końca stycznia następującego po roku podatkowym. Jeśli zdecydujemy się na rozliczenie PIT online, możemy skorzystać z formularzy interaktywnych dostępnych w Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów lub wybrać jeden z wielu dostępnych w Internecie programów do rozliczenia PIT online bez KRS lub z KRS i rozliczyć darmowy PIT online.

Pit online – Konsekwencje wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Rozliczenie podatku dochodowego w formie ryczałtu ma swoje plusy ale również minusy. Jeśli wybierzemy tę formę opodatkowania, nie mamy już przywileju składania rocznej deklaracji podatkowej wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Rozliczając PIT 2017 online w formie ryczałtu nie możemy także skorzystać z ulgi prorodzinnej. Niższa stawka podatkowa rekompensuje też utratę możliwości uwzględnienia kosztów uzyskania przychodów w obliczaniu podstawy opodatkowania. Każdy ryczałtowiec ma jednak prawo do skorzystania z odliczeń takich jak: składki na ubezpieczenia społeczne, składki na ubezpieczenie zdrowotne a także ulga abolicyjna.

Rozlicz PIT online z programem internetowym.

Bardzo szybko rośnie liczba osób wybierających internetową formę rozliczenia rocznego zobowiązania podatkowego. Przed dziesięcioma laty darmowy PIT online do urzędu skarbowego przesłało niewiele ponad 300 podatników, a w 2016 roku PIT online rozliczyło kilka milionów osób. W Internecie można znaleźć sporo przeróżnych programów służących do rozliczenia rocznego PIT online bez KRS lub programów oferowanych przez konkretne organizacje pożytku publicznego z wpisanym już jej numerem KRS. Jednak najważniejsze, żeby program udostępniał podatnikowi aktualnie obowiązujące formularze podatkowe PIT . Dobry program umożliwiający wypełnienie PIT 2017 online jest nieocenioną pomocą zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców składających roczne zeznanie podatkowe. Jednym z polecanych przez zadowolonych użytkowników jest PITax.pl Łatwe podatki. Program jest łatwy w obsłudze i intuicyjny, daje te same możliwości, co platforma e-Deklaracje, a nawet więcej – w razie jakichkolwiek kłopotów z rozliczeniem, podatnik ma możliwość kontaktu z doradcą. Pozostałe darmowe programy są dedykowane zarówno osobom, które dobrze radzą sobie z obsługą komputera jak podatnikom, którzy dosyć rzadko z niego korzystają. Każdy jest w stanie samodzielnie rozliczyć PIT online w ciągu zaledwie kilku minut a potem przesłać go w wersji elektronicznej do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania urzędu skarbowego. Na zakończenie udanej “operacji” podatnik otrzyma UPO – urzędowe potwierdzenie odbioru, które stanowi dowód potwierdzający otrzymanie deklaracji PIT przez administrację skarbową.

PIT online 2018 – jak podpisać elektroniczne zeznanie podatkowe?

W poprzednich latach tylko nieliczni podatnicy a mianowicie dysponujący kwalifikowanym podpisem elektronicznym, mieli możliwość złożenia rocznego zeznania podatkowego przez Internet. Dzisiaj, żeby wysłać rozliczenie PIT online 2018, wystarczy podać dane identyfikujące podatnika. Są to imiona i nazwisko, dane adresowe, NIP/PESEL oraz kwota przychodu z zeszłorocznej deklaracji podatkowej. Tylko po wprowadzeniu prawidłowych danych w zestawieniu z kwotą przychodu z zeszłorocznego zeznania PIT, system rozpozna podatnika i jego rozliczenie PIT online 2018 trafi do wskazanego urzędu skarbowego. Znika więc niebezpieczeństwo wysłania do skarbówki nie podpisanej rocznej deklaracji PIT

Rozlicz PIT online w terminie.

Nie wszystkie deklaracje PIT powinny trafić do urzędu skarbowego w jednym terminie. O granicznych datach dostarczenia rocznych zeznań podatkowych mówią zapisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Terminy są jednakowe dla wersji papierowej PIT i dla PIT online. Podatnicy wypełniający PIT 28, PIT 16A, PIT 19A, mają obowiązek dostarczenia do urzędu skarbowego wypełnionych deklaracji najpóźniej do ostatniego dnia stycznia roku następującego po roku podatkowym, natomiast osoby rozliczające dochody na PIT 36, PIT36L, PIT 37 i PIT 38 do końca kwietnia.

Artykuł pilotujący projekt „PITax.pl dla OPP”, czyli wspólną inicjatywę Instytutu Wsparcia Organizacji Pozarządowych (IWOP) oraz firmy PITax.pl Łatwe podatki umożliwiającą organizacjom OPP efektywne pozyskiwanie 1% z podatku PIT.

Ścieżki promocji sklepu w Internecie

0

Skończyłeś właśnie batalię z deweloperami swojego sklepu. Szata graficzna wygląda tak, jak to sobie wyobrażałeś. Wszystko zostało dopięte na ostatni guzik: zarówno jeżeli chodzi o powłokę graficzną, jak i o silnik sklepu, czy “zaplecze”, czyli wszystko to, czego nie widać na pierwszy rzut oka. Zadbałeś także o wszystko od strony logistycznej, technicznej i każdej innej – Twój sklep jest idealny i jesteś gotów do podboju rynku e-Commerce. Czeka Cię teraz ostatni etap, który sprawi, że cały sklep zacznie być rozpoznawalny w sieci i wszelkie wcześniejsze działania będą miały swój finał w udanej transakcji klienta.

Rodzaje ubezpieczeń samochodowych – czym się różnią?

0
Rodzaje ubezpieczeń samochodowych – czym się różnią?

Różne rodzaje ubezpieczeń samochodowych dostępne na rynku zapewniają właścicielom pojazdów duży wybór propozycji odpowiadających ich potrzebom. Warto wiedzieć, czym różnią się poszczególne z nich i które są obowiązkowe. Ubezpieczeniom obowiązkowym podlegają bowiem nawet przyczepy stosowane do niektórych pojazdów.

 

Dowolny pojazd mechaniczny trzeba w pierwszej kolejności objąć ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej (OC), które jest obowiązkowe. Ubezpieczenie to dostępne jest jako samodzielny produkt lub w pakietach. Jeśli zdecydujesz się na pakiet, wybierz taki, który najlepiej sprawdzi się w twoim przypadku, np. będzie oferował wsparcie przy dowolnych niekorzystnych zdarzeniach zaistniałych podczas jazdy. Nie dokonuj pochopnych wyborów. Konkurencja na rynku ubezpieczeń jest na tyle duża, że dość łatwo znajdziesz dokładnie taki produkt, jaki spełni twoje oczekiwania. Pomocne będą też porównywarki ofert.

Rodzaje ubezpieczeń samochodowych – czym się różnią?OC – Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Ubezpieczenie obowiązkowe. Chroni przed ponoszeniem konsekwencji pieniężnych różnych zdarzeń wywołanych przez twój pojazd podczas jazdy. Jeśli doprowadzisz do jakiejkolwiek szkody dotyczącej osoby lub mienia kogokolwiek w ruchu drogowym, pokryta zostanie właśnie z tytułu OC. Ubezpieczenie obejmuje również szkody powstałe z twojej winy w czasie unieruchomienia pojazdu na drodze (nie musi on być w ruchu).

AC – Auto Casco

Nieobowiązkowe, ale często wybierane z uwagi na spore możliwości. Ubezpieczenie pokrywa szkody, które poniesiesz z własnej winy lub które będą spowodowane przez losowy czynnik (pogoda, zdarzenia losowe). Warto wiedzieć, że zakup AC umożliwia pełne doprecyzowanie oferty pod swoje potrzeby. Nie musisz ubezpieczać się od wszystkiego, co oferta zapewnia, więc da się w ten sposób np. zaoszczędzić lub szczególnie zadbać o pewien aspekt, który dotyczy konkretnej sytuacji. Kupując AC, koniecznie zainteresuj się możliwościami wariantu, jaki wybierasz, dzięki czemu będziesz płacić bardziej korzystne składki.

NNW – ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków

Jak sama nazwa wskazuje, ubezpieczenie uruchamiane jest w sytuacji zaistnienia zdarzeń skutkujących utratą zdrowia i życia kierowcy pojazdu oraz pasażerów. Wypłacane z tego tytułu pieniądze  można np. przeznaczyć na leczenie w szpitalu, zakup pomocy rzeczowych itd.

ASS – Assistance

To ubezpieczenie dotyczy zdarzeń w ruchu drogowym, które skutkują uniemożliwieniem korzystania z pojazdu. Występuje jako Assistance i mini Assistance. Pomoc dostępna w ramach ubezpieczenia to na przykład możliwość uzyskania noclegu w hotelu blisko miejsca zdarzenia lub odholowanie samochodu z drogi głównej w bezpieczne miejsce. W pakietach występuje obok obowiązkowego OC i nieobowiązkowego AC.

Ochrona prawna

Właściciele pojazdów mogą też wykupić nieobowiązkowe ubezpieczenie oferujące możliwość skorzystania z pomocy prawnej jeśli zajdzie taka potrzeba – zdarzenie wymagające pomocy musi oczywiście być powiązane z pojazdem uczestniczącym w ruchu drogowym. Z tytułu ubezpieczenia można wynająć adwokata broniącego przed sądem naszej sprawy lub skorzystać z pomocy prawnika, który będzie pośredniczył przy korzystnej sprzedaży samochodu objętego ubezpieczeniem.

Jak pokonać lęk przed zmianami?

0

W życiu wielu z nas może się bardzo przydać pochodząca z Japonii technika Kaizen. Jest to technika, dzięki której o wiele łatwiejsze staje się realizowanie celów życiowych, zawodowych i nie tylko. Pozwala ona ominąć chyba największą psychiczną blokadę związaną ze zmianami – lęk przed tym, co one przyniosą. Dzięki technice Kaizen można również pozbyć się przykrych efektów posiadania tzw. słomianego zapału. Spróbuj uwolnić swoją podświadomość z tego typu okowów i wykorzystaj opisaną metodę.

Jak działa zmiana

Każdą zmianę w naszym życiu poprzedza proces decyzyjny. W skrócie – coś wymyślamy, podejmujemy decyzję, zaczynamy działać. Dużą rolę odgrywa tu podświadomość, która odpowiada właśnie za podjęcie decyzji. Nie mamy nad tym bezpośredniej kontroli, dlatego też nasze decyzje będą się różniły w zależności od pory dnia, naszego stanu zdrowia, kondycji, zmęczenia itd. Podświadomość często uwzględnia też to, jak dużą rewolucję wywoła jakaś zmiana w tym, do czego zdążyliśmy się przyzwyczaić.

Obejście rewolucji dzięki metodzie małych kroków

I tu właśnie warto wykorzystać technikę Kaizen. Jeśli nasza podświadomość odrzuci zmianę, technika ta pomoże ją podzielić na mnóstwo niewielkich zmian, które będzie o wiele łatwiej wdrożyć. Przykładem rewolucyjnej zmiany może być np. codzienne bieganie pół godziny z rana (lub wieczorem). Na samą myśl o tym osobie, która nigdy nie biegała,  może zrobić się dość nieprzyjemnie. Jak to niby zrobić? Tymczasem technika Kaizen zagwarantuje bezproblemowe przeprowadzenie tak dużej modyfikacji harmonogramu.

Zaczynasz od małych kroków. Powoli. Nie musisz od razu wychodzić z domu i truchtać po parku. Zaplanuj sobie po prostu, że codziennie pochodzisz po domu minutę lub kilka minut. Rób to przy okazji wykonywania innej czynności, jakby przypadkowo. Chcesz sobie po prostu podreptać w miejscu lub po pokoju. Twoja podświadomość nie zauważy niczego niepokojącego. Powoli zwiększaj czas maszerowania do dziesięciu minut, np. w każdym kolejnym tygodniu rób to o godzinę dłużej. Staraj się pilnować, by codziennie ćwiczyć o tej samej porze. Kolejne zwiększenia czasu realizuj już nie w postaci dodatkowej minuty, ale np. trzech. Dzięki temu niedługo uda ci się dobić do zamierzonego czasu trwania ćwiczenia – pół godziny.

Drugi etap może być trudniejszy, ale jeśli do tej pory wszystko szło gładko, bądź dobrej myśli. Przenieś swoje maszerowanie na zewnątrz. Zacznij od krótkiego czasu – pięciu minut. Zwiększaj ten czas powoli, tak jak w poprzednim zadaniu – o minutę tygodniowo, później trzy minuty tygodniowo. Dzięki temu wkrótce zauważysz, że właśnie udało ci się spełnić zamierzony cel – tak, ten sam cel, który wcześniej uznałeś za wyjątkowo rewolucyjny i wręcz niemożliwy.

Technika Kaizen w różnych aspektach życia

Tę metodę, jeśli opanujesz już powolne wdrażanie zmian, możesz stosować nie tylko w kwestiach dotyczących twojego prywatnego życia. Świetnie nadaje się do zastosowania w procesach rozwoju osobistego, czyli w pracy, podczas robienia kariery itd.

Techniki Kaizen – wykorzystanie w praktyce

0

Wykorzystanie techniki Kaizen ma zasadność wszędzie tam, gdzie niezbędne są zmiany prowadzące do polepszenia sytuacji. Słowo jest pochodzenia japońskiego („kai” – zmiana, „zen” – dobra”) i w dosłownym tłumaczeniu oznacza dobrą zmianę. Z uwagi na wysoką skuteczność została wprowadzona do biznesu i z powodzeniem wykorzystuje się ją w wielu firmach na całym świecie.

Gdzie można zastosować technikę Kaizen?

Technikę tę stosuje się na przykład w szeroko rozumianym biznesie. Pierwsze „kroki” z jej udziałem zostały wykonane oczywiście w Japonii, ojczyźnie tej ciekawej metody. Kaizen pomagała uzyskać wysoką wydajność i optymalizację pracy, dlatego też szybko stała się popularna poza granicami Japonii, np. w USA. Dzięki możliwościom techniki Kaizen można np. stale poprawiać jakość pracy fabryk, firm pracujących w branży przetwórczej itd.

Inną opcją zastosowania techniki Kaizen jest wdrożenie jej założeń do stylu życia. Wykorzystując je w życiu, można pracować nad sobą i uzyskiwać ciągłą poprawę.

Technika „małych kroków”

Specyficznym założeniem tej techniki jest wykonywanie małych kroków. Dzięki temu nie odczuwa się żadnego zaniepokojenia zmianami. Zaplanowanie wszystkiego długofalowo i realizowanie tego powoli, bez pośpiechu, z właściwym rozłożeniem w czasie sprawi, że nasz mózg nie będzie czuł się zmęczony ani obciążony psychicznie.

Przykłady zastosowania techniki Kaizen w życiu:

Jeśli chcesz aktywnie spróbować, jak bardzo funkcjonalna jest technika Kaizen, zaplanuj sobie jakąś zmianę. Może być niewielka, może być rewolucyjna – dowolnie. Niech to będzie np. uczęszczanie na siłownię, żeby zgubić wagę.

Na pewno od razu widzisz sporo przeciwskazań, ale jeśli zgodnie z założeniami techniki rozłożysz sobie to na małe kroki, uda ci się osiągnąć cel. Jakie to mogą być kroki?

– Znajdź siłownię.

– Wybierz się tam z kimś znajomym, obejrzyj wyposażenie, dowiedz się, jak może wyglądać trening.

– Znajdź dla siebie propozycję treningu.

– Umów się na pierwszą wizytę, podczas której poćwiczysz wykorzystując wybrane urządzenia.

– Zaplanuj regularne wizyty na siłowni. Może to być np. raz w tygodniu. Niech spotkania będą krótkie, ale docelowo chcesz osiągnąć przynajmniej godzinne wizyty.

– Pilnuj terminów, nie omijaj spotkań. Każde kolejne udane spotkanie będzie dla ciebie krokiem na przód.

– Stopniowo wydłużaj czas, jaki spędzasz na siłowni.

– Zwiększaj skomplikowanie ćwiczeń.

– Gdy czujesz się dobrze ćwicząc 10 minut, zwiększ ten czas do 15, a później do 20 itd.

Po pewnym czasie zauważysz, że cotygodniowa wizyta na siłowni zapisała się na stale w twoim harmonogramie dnia.

Inne zalety techniki Kaizen

Główną zaletą jest możliwość łatwego przejścia do porządku dziennego w obliczu jakiejkolwiek zmiany. Dzięki wdrażaniu zmiany krok po kroku uda ci się przeprowadzić każdą „rewolucję”, wystarczy, że będziesz ją rozpisywać tak jak na powyższym przykładzie. Uświadom sobie, że w ten sposób możesz osiągnąć dowolny cel. Przestaniesz obawiać się zmian i nowych zjawisk w twoim życiu.

Jeśli masz już jakieś doświadczenia z technikami tego rodzaju, możesz połączyć je z techniką Kaizen dla osiągnięcia jak najlepszych efektów.

Jak wymieniać walutę w internecie?

0
Jak wymieniać walutę w internecie?

Obecnie bardziej opłaca się wymienić walutę w internecie niż na przykład dzięki odpowiedniej platformie w lokalnym oddziale banku. Mają na to wpływ lepsze warunki realizacji konwersji (tzw. kurs wymiany) oraz to, że narzędzia internetowe są znacznie wygodniejsze niż jakakolwiek forma stacjonarna. Z wymienionych powodów liczba osób używających kantorów online stale się zwiększa. Oczywiście nie wszyscy od razu są w stanie zaufać swoistej nowości, jaką niewątpliwie są takie kantory, dlatego też warto dowiedzieć się więcej na ich temat. Proponujemy przeanalizowanie poniższego tekstu, dzięki czemu nawet mając wcześniej sceptyczne podejście do możliwości internetu w kwestii wymiany walut stwierdzicie, że warto dać szansę nowoczesnej technologii.

Czym jest konto walutowe i do czego jest potrzebne?

Konto walutowe jest niezbędne do wymieniania waluty przez internet. Przeważnie założenie tego typu konta nic nie kosztuje, podobnie jak i jego prowadzenie. Wystarczy, że udasz się do wybranej placówki i założysz zwykły rachunek plus takie konto. Możesz również zapytać o taką możliwość w swoim banku – wtedy najprawdopodobniej uzyskasz dobre warunki.

Jak wymieniać walutę w internecie?Mam już konto walutowe – czy to wystarczy?

I tak, i nie – z pewnością konto walutowe to najważniejsze, czego potrzebujesz. Musisz jednak w dalszej kolejności znaleźć narzędzie, za pomocą którego wymienisz walutę. Rodzaje tych narzędzi dostępne dla każdego użytkownika opiszemy poniżej. Żeby wybrać najlepszą opcję, porównaj je ze sobą, zapytaj znajomych, którzy już korzystali z czegoś podobnego, użyj porównywarki lub zwróć się o wsparcie do specjalisty (najlepszy będzie niezależny, czyli pracujący poza systemami, jakie bierzesz pod uwagę).

Jaką platformę wybrać

Najpopularniejsze rozwiązania zdalne to kantor online lub społecznościowa platforma wymiany walut. W przypadku kantoru (niezależnie jakiego) wszelkie wymiany obłożone są spreadem walutowym w wysokości kilku %. Tutaj bardziej opłaca się wybrać kantor online, bo ów spread może wynosić tylko 1% lub nawet mniej (w porównaniu do 5% w kantorach stacjonarnych), więc nie tracisz aż tyle. W przypadku społecznościowej platformy wymiany walut nie występuje spread, gdyż kurs waluty zależy tam od przyjętych ustaleń. Takie platformy pobierają jednak prowizję, na szczęście niewielką (ok. 0,2% w najlepszych serwisach).  Obsługa narzędzia jest w pełni intuicyjna, do tego nietrudno o pomoc – często świadczą ją sami użytkownicy. W bezpośrednim porównaniu platforma wypada lepiej niż jakikolwiek kantor, głównie z uwagi na największą oszczędność, dużą intuicyjność i komfort obsługi. Warto jednak podejść indywidualnie do każdego ze znalezionych systemów, bo mogą mieć bardzo różne zalety.

Na co więc postawić?

Im częściej zamierzasz wymieniać walutę, tym lepsze okaże się dla ciebie rozwiązanie dostępne online. Jeśli już zaczniesz brać pod uwagę internetowe systemy wymiany walut, skup się głównie na oszczędnościach, a jako drugie kryterium przyjmij bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Z powodu braku spreadu i niskiej prowizji lepsze niż kantory online wydają się być społecznościowe platformy wymiany walut.

Zmiana pracy i przejściowe problemy finansowe – jak sobie z tym poradzić?

0
Zmiana pracy i przejściowe problemy finansowe – jak sobie z tym poradzić?

Chociaż w obliczu dużego bezrobocia każda praca wydaje się być o wiele lepsza niż jej brak, zadowalanie się czymś nie spełniającym oczekiwań nie leży w zwyczaju większości ludzi. Chęć zmiany obecnego miejsca pracy może pojawić się nagle, może być też wynikiem długo dojrzewających decyzji. Planując rezygnację z obecnego stanowiska lub szukając nowych możliwości zarobkowania, bo dotychczasowe są niewystarczające, trzeba wykazać się sporą rozwagą i… odwagą.

Czy konieczność zmiany pracy to coś pozytywnego czy negatywnego?

Zmiana pracy zawsze stresuje, ale już tak jesteśmy „zbudowani”, że reagujemy stresem na każdą zmianę, niezależnie od jej charakteru. Chodzi głównie o to, że czeka nas coś innego, niż to, do czego jesteśmy już przyzwyczajeni. W przypadku pracy obawiamy się gorszych warunków niż dotychczasowe, konieczności uczenia się nowych rzeczy, poznawania nowych osób i wyzwań, które mogą okazać się zbyt trudne. Trzeba jednak mieć na uwadze, że każda zmiana pracy jest głównie szansą do rozwoju, pozwala więcej zarobić lub zyskać niezbędną wiedzę i doświadczenie.

Zmiana pracy i przejściowe problemy finansowe – jak sobie z tym poradzić?Kogo dotyczą zmiany?

O zmianie pracy myślą głównie osoby niezadowolone ze swojej obecnej sytuacji zawodowej. Bywa jednak również tak, że nawet ktoś piastujący dobrze płatne i rozwojowe stanowisko w dalszym ciągu zainteresowany jest nowymi możliwościami, jakie stawia przed nim rynek pracy. Jest to wypatrywanie szansy rozwoju ponad to, co już udało się osiągnąć. Oczywiście też oferty pracy i inne treści na ten temat stanowią przedmiot zainteresowania ludzi, którzy zostali zwolnieni i muszą znaleźć coś nowego.

Czego się boimy?

Nieraz nawet mając kiepską pracę lub brak perspektyw rozwojowych trzymamy się jednego stanowiska w obawie przed problemami finansowymi – gdy zrezygnujemy z obecnego stanowiska, nie będziemy przez jakiś czas dostawać pensji, a przecież nikt i nic nie zagwarantuje znalezienia szybko czegoś innego (i dobrego). Nie zawsze też nowa praca oferuje od razu tak samo wysokie dochody, jakie właściwe były dla poprzedniej. Tej obawie można jednak łatwo zapobiec. Wystarczy odpowiednio wcześniej otworzyć lokatę, założyć konto oszczędnościowe, lub nawet wziąć kredyt – będzie to zabezpieczenie na trudny czas. Jeśli jest to możliwe, można szukać nowej pracy będąc jeszcze rzetelnym pracownikiem w dotychczasowym miejscu.

Kiedy i dlaczego zmienić pracę?

Decyzja o zmianie miejsca zatrudnienia nie może być przypadkowa. Powinna być tak dobrze przemyślana, by żadne lęki czy lenistwo nie mogły nas przed tym powstrzymać.  Jeśli chcesz zmienić pracę, ale jeszcze się wahasz, przeanalizuj kilka pomocniczych zagadnień:

– Czy w obecnym miejscu pracy rozwijasz się zawodowo, robisz karierę, awansujesz? Czy częstotliwość awansów, podwyżek, ciekawych wyzwań wystarczająco cię satysfakcjonuje?

– Czy zarabiasz tyle, ile chcesz? Czy otrzymywane wynagrodzenie jest adekwatne do twoich umiejętności, doświadczenia, możliwości zawodowych?

– Czy będąc w pracy odczuwasz zdenerwowanie, stres, zniecierpliwienie, czy może umiesz czerpać z faktu bycia tam zatrudnionym  pozytywne uczucia?

Dzięki rzetelnym odpowiedziom na te pytania sprawdzisz, ile „za” a ile „przeciw” pojawia się w kwestii zmiany zatrudnienia. Dzięki temu podejmiesz lepszą decyzję. Pamiętaj tylko, by pozostawić wszystko związane z poprzednim stanowiskiem w zupełnym porządku, zachować się uprzejmie odchodząc z „byłej” pracy itd.

Jak taniej kupić walutę?

0
Jak taniej kupić walutę?

Wymiana waluty jest często konieczna z uwagi na transakcje realizowane na skalę międzynarodową lub w związku z wyjazdem do państwa, które posługuje się innym środkiem płatniczym. Warto dokonać tego jak najbardziej rozsądnie i oszczędnie, zwłaszcza że istnieje przynajmniej kilka różnych opcji pozwalających na zakup waluty jakiej potrzebujemy. W dzisiejszych czasach można to zrobić nie tylko w banku czy stacjonarnej placówce, ale również przez internet. Opcje oferowane w sieci okazują się coraz częściej o wiele bardziej opłacalne dla obu stron transakcji. Powodem takiego stanu rzeczy jest wprowadzenie kantorów online oraz społecznościowych platform wymiany walut. Mają one niższe spready lub wyłącznie prowizję towarzyszącą transakcji.

Jak to się robi

Wymiana waluty przez internet nie różni się mocno od standardowych procedur temu służących, zmienia się tylko platforma – dostępna jest bez wychodzenia z domu, bez kolejek, całkowicie zdalnie. Wybór kantoru online jest dość intuicyjny i nie wymaga żadnych większych przygotowań, poza założeniem specjalnego konta w banku. Chodzi o konto walutowe. Można założyć je w banku, w którym ma się już standardowy rachunek, można też w innym. Wybór odpowiedniej placówki, jak i wybór kantora, warto dobrze przemyśleć. Niektóre mają znacznie tańszą ofertę albo są wygodniejsze, lepiej więc wcześniej przeanalizować dostępne możliwości.

Jak taniej kupić walutę?Wymianę rozpoczynamy po sprawdzeniu, jaki jest obecny kurs interesującej nas waluty – zupełnie jak przy korzystaniu z tradycyjnego kantoru. Właściwa transakcja polega na przelaniu pieniędzy do kantoru online z odpowiedniego rachunku. Ze swojego „polskiego” konta możemy przelać złotówki, chcąc je wymienić na inne pieniądze, z konta walutowego – inną walutę wymieniając ją na złotówki. Proste i skuteczne. Kantor przyjmuje środki, potwierdza to i przygotowuje wymianę, którą możemy zaakceptować bądź nie. Możliwość taka służy zapewnieniu korzystającemu maksymalnej wygody i opłacalności. Jeśli bowiem kurs wymiany zmieni się na mniej opłacalny, mamy możliwość wycofania transakcji lub zmodyfikowania jej warunków. Dopiero po akceptacji odpowiednia kwota w zmienionej walucie trafia na podane konto.

Tryb: „oszczędzanie” włączony

Oszczędzanie dzięki narzędziom online jest proste z uwagi na brak wysokich opłat oraz na niskie spready powiązane z wymianami waluty. Opcją ułatwiającą uzyskiwanie największej opłacalności są pomocne kalkulatory obliczające na bieżąco koszty poszczególnych wymian. Dzięki temu nawet sceptycy nie ufający jeszcze internetowym rozwiązaniom zyskają mocny dowód, że w ten sposób generowane są całkiem spore oszczędności. Kalkulatory dostępne są przeważnie w postaci małych aplikacji wbudowanych w nowoczesne kantory online. Są więc na wyciągnięcie ręki i można korzystać z nich stale, wyrabiając sobie w ten sposób przydatny nawyk analizowania i sprawdzania wszelkich dostępnych danych. To narzędzie pozwalające też na ocenę aktualnej sytuacji „na rynku” wymian konkretnej waluty i przewidzenie, kiedy najlepiej opłaci się zmienić pieniądze.

Na co każdy powinien zwrócić uwagę biorąc pożyczkę?

0
Na co każdy powinien zwrócić uwagę biorąc pożyczkę?

Pomoc finansowa w postaci pożyczki przydaje się w wielu różnych sytuacjach. Dzięki wsparciu gotówkowemu można realizować poważne zamierzenia, na przykład kupić mieszkanie czy samochód, na co inaczej nie byłoby nas stać. Ludzie sięgają po pożyczki lub kredyty również w przypadku zdarzeń nagłych, typu pęknięcie wodociągu, choroba, w których trzeba szybko działać (a wtedy niekoniecznie ma się zapas środków do wyjęcia „na już”). Niezależnie od tego, czy potrzebna jest natychmiastowa gotówka, czy też większy i planowany kredyt, trzeba poświęcić chwilę na dobry wybór firmy, która takiego wsparcia udzieli. Oferty długo- i krótkoterminowych pożyczek są bardzo różne, a podejmując decyzję o wyborze bez zastanowienia można więcej stracić niż zyskać.

Spłata w ratach

Większość zaciąganych zobowiązań spłacana jest w kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu ratach. Od wysokości raty zależy, jak szybko zostanie spłacona całość i czy nie nadszarpnie to naszego budżetu. Rata na jaką się zgodzimy zależy od naszej zdolności kredytowej. Obliczymy ją, podsumowując wszystkie miesięczne wydatki i odejmując je od sumy zyskiwanej miesięcznie z tytułu otrzymywanych dochodów. Warto wybrać ratę, która będzie wystarczająco elastyczna na wypadek nagłych zdarzeń związanych np. z koniecznością kupienia czegoś większego w danym miesiącu, a jednocześnie na tyle wysoką, by nie rozciągać nadmiernie spłaty zobowiązania (będzie to najprawdopodobniej podwyższało ogólny koszt pożyczki).

Na co każdy powinien zwrócić uwagę biorąc pożyczkę?Różne sytuacje losowe

Każdego roku wiele osób popada w poważne tarapaty tylko z tego powodu, że przecenili swoje możliwości dotyczące spłaty pożyczki. Problemy wynikają z niewłaściwej oceny swojej zdolności kredytowej. Owszem, owa zdolność jest oceniana przez banki, ale żadna instytucja nie jest w stanie tak dobrze zweryfikować naszych możliwości jak my sami. Banki też nie przewidzą za nas możliwych zmian w najbliższej przyszłości. Co z tego wynika? Zaciągnięcie zobowiązania na naprawdę wysoką kwotę bo tak wyszło na podstawie oceny zdolności doprowadza do sytuacji, że w każdym przypadku losowym, np. gdy stracimy pracę, zachorujemy, przeprowadzimy się możemy nagle okazać się niezdolni do spłacania aż tak wysokich rat. I problem gotowy – na szczęście wystarczy pomyśleć o tym z wyprzedzeniem i po prostu wybrać mniejszą ratę. Taką, z którą poradzimy sobie nawet przy znacznej zmianie warunków życia.

Rzeczywiste koszty kredytu

Chcesz wziąć kredyt? Przeanalizuj dostępne oferty pod kątem rzeczywistych kosztów. Dokładnie czytaj regulaminy z uwzględnieniem części napisanych drobnym drukiem. Najważniejszy spośród wszystkich „parametrów” jest ten określany skrótowcem RSSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Wybierając pożyczkę o najniższym RSSO praktycznie zawsze postąpisz właściwie. Możesz też porównać kwotę, jaką ogólnie trzeba będzie spłacić żeby pozbyć się zobowiązania, dla kredytów o podobnych warunkach – zawieranych na ten sam okres czasu, taką samą sumę początkową itd.

Wybór dostosowany do możliwości

Pamiętaj o tym, że posiadając dobrą zdolność kredytową praktycznie zawsze dostaniesz pożyczkę w banku lub podobnej instytucji finansowej, na niezłych warunkach i z dogodnym terminem spłaty. Nie musisz sięgać po oferty parabanków, które wprawdzie pomijają szereg formalności, ale za to oferują dużo droższe produkty. Parabanki pomogą ci w sytuacji, gdy nie jesteś w stanie ubiegać się o zwykły kredyt, np. gdy nie masz stałej pracy lub chcesz otrzymać pieniądze w ciągu kilku minut (są dostępne online).

ZOBACZ TEŻ