Budowa i rodzaje matryc TFT

Wiele osób może zastanawiać się, czemu niektóre z wyświetlaczy LCD odznaczają się lepszą jakością niż inne. Przykładem może być wyświetlacz TFT, który parametrami znacznie przewyższa inne ekrany LCD. Co takie posiada w sobie ten wyświetlacz, że jakość obrazu jest znacznie wyższa? Wszystko jest wynikiem zastosowanie odpowiedniej matrycy.

Matryca w wyświetlaczach TFT

Jak już wspomniano, gwarantem jakości obrazu w omawianych wyświetlaczach jest matryca. Jest ona zwana matrycą TFT lub matrycą aktywną. Zastosowane są w niej tranzystory TFT, które pozwalają na osiągnięcie obrazu w zupełnie innej jakości. Dlaczego jest to możliwe?

Tranzystory TFT stosowane w matrycach sprawiają, że każdy piksel ma własny tranzystor. W innych wyświetlaczach jeden tranzystor odpowiada za rząd pikseli — kolumnę lub wiersz. To właśnie dlatego obraz wyświetlany na takim ekranie jest dokładniejszy, wyraźniejszy i ma wyższą rozdzielczość niż te wyświetlane na tradycyjnych ekranach LCD.

Jak zbudowany jest wyświetlacz TFT?

Rodzaje matryc TFT

Oczywiście matryce TFT to pojęcie, które kryje za sobą wiele rodzajów tego urządzenia. W wyświetlaczach stosuje się różnego rodzaju matryce. Wszystko zależy od rodzaju sprzętu oraz jego przeznaczenia. Obok wyszczególnionych rodzajów są oczywiście pochodne matryc, które także znajdują szerokie zastosowanie w budowie (np. S-MVA).

Do matryc stosowanych w wyświetlaczach TFT zalicza się:

– AFFS – (advanced fringe field switching),
– IPS – (in-plane switching),
– ASV- (advanced super view),
– PLS – (plane line switching),
– MVA – (multi-domain vertical alignment),
– PVA – (patterned vertical alignment),
– TN – (twisted nematic).

Każda z matryc ma cechy wspólne, jednak ich działanie i zastosowanie może się od siebie różnić.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Unisystem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here