Jak podnieść scoring w BIK i uzyskać kredyt w banku?

Jeśli mamy zaległości w spłacaniu różnych zobowiązań finansowych, zdarzyło nam się nie uregulować w terminie faktury za usługi internetowe czy elektryczność, najprawdopodobniej dorobiliśmy się negatywnych wpisów w BIK (Biurze Informacji Kredytowej). Takie wpisy są widoczne dla banków i innych instytucji, w jakich możemy starać się o pożyczkę, co przeważnie oznacza, że nie jesteśmy wiarygodnymi pożyczkobiorcami – im bardziej złożona będzie negatywna historia kredytowa, tym trudniej o pozytywną decyzję banku. BIK jest często pomijany przy weryfikacji przez tzw. parabanki, ale ich oferty kredytowe nie są aż tak korzystne. Na szczęście negatywny BIK można poprawić.

  1. Problemy z kartą kredytową

Niewłaściwie obsługiwane karty kredytowe często generują problemy z BIK. Jeśli nie pamiętasz o regularnym spłacaniu zobowiązania na karcie lub często zdarza ci się przekraczać dostępny limit, musisz szczególnie uważać. Najlepszy w tym wypadku będzie okres bezodsetkowy, ale nawet w takim przypadku musisz pilnować terminowego regulowania zobowiązań. W większości kart masz na to 30 dni.

  1. Brak pozytywnej historii tożsamy z negatywną historią kredytową?

Teoretycznie nie, ale jeśli nie masz żadnej historii kredytowej, bank nie będzie wiedział, czy może ci zaufać. Musisz odpowiednio wcześnie zbudować swoją „markę”. Oprócz więc unikania wszystkiego, co może spowodować negatywny wpis w BIK, zadbaj o jakieś pozytywy. Możesz skorzystać z najlepszej i najbezpieczniejszej formy, czyli zakupów na raty. Z każdą kolejną spłaconą ratą stajesz się bardziej i bardziej wiarygodny dla potencjalnych przyszłych pożyczkodawców. Wybierz jednak taką formę zakupów, która „przechodzi” przez bank, czyli będziesz wpłacać środki na konto jakiegoś banku.

  1. Mniejsza pożyczka przed większąJak podnieść scoring w BIK i uzyskać kredyt w banku?

Możesz wykorzystać potrzebę zrobienia większych zakupów czy dokonania jakiejś małej inwestycji do zbudowania pozytywnej historii kredytowej. Weź pożyczkę i spłać ją dość szybko, czy to w całości, czy to w ratach (lepsza będzie ratalna). Dzięki temu stajesz się odpowiedzialnym i rzetelnym człowiekiem, który terminowo reguluje wszelkie powstałe zobowiązania. Niskie kwoty nie obciążą twojego budżetu, a przy okazji coś sobie kupisz.

  1. Właściwy porządek spłacania

Jeśli masz jakieś długi, spłacasz raty, pożyczkę w jakiejkolwiek instytucji, kartę kredytową – pamiętaj, że do bazy BIK trafiają wszelkie opóźnienia przekraczające 30 dni. Dlatego też pilnuj w przypadku dowolnego zobowiązania, by zdążyć z jego uregulowaniem przed upływem tego czasu. Dzięki temu, że zawsze będziesz regulować zwłaszcza zadłużenia zbliżające się do ostatecznego terminu, nie znajdziesz się w żadnym rejestrze.

  1. Duża ilość wniosków obniża scoring

Jeśli starasz się o pożyczkę, nie wypełniaj dużej ilości wniosków na raz i nie korzystaj z żadnych pośredników oferujących ci łatwe i szybkie znalezienie optymalnej oferty. Każdy złożony wniosek jest tożsamy z tym, że poprzednio otrzymałeś odmowę. Z miejsca stajesz się więc osobą, której bank nie przyzna kredytu, bo starała się już w wielu miejscach i nic z tego nie wyszło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here