Kontroluj koszty ogrzewania inwestując w termostat do grzejnika

Koszty ogrzewania bardzo często generują jedne z największych opłat, jakie regularnie ponosi się w związku z użytkowaniem mieszkania lub domu. Istnieje jednak wiele skutecznych sposobów na to, aby można było je obniżyć. Zamiast więc martwić się wysokimi rachunkami za ogrzewanie, sprawdź co można zrobić, aby ich uniknąć.

Każda instalacja centralnego ogrzewania, która pracuje w trybie zamkniętym, powinna być wyposażona w urządzenia, które umożliwią dowolną regulację temperatury. Idealnym wyborem jest termostat do grzejnika, który można znaleźć zarówno w standardowym wykonaniu jak i bardziej nowoczesnych formach. To pierwsze pozwoli ci na ręczne sterowanie temperaturą we wnętrzach, natomiast drugie da możliwość zautomatyzowania całego procesu, aby domownicy mogli cieszyć się większym komfortem.

Funkcjonalność termostatu

Termostat jest urządzeniem utrzymującym wskazaną temperaturę poprzez odpowiednie działania na układzie grzewczym. Jego zadaniem jest porównywanie temperatury panującej w pomieszczeniu z tą, która została ustawiona przez użytkownika. W przypadku niezgodności temperatur termostat może w zależności od potrzeby włączyć lub wyłączyć elementy grzejne. Jest to więc proste, ale zarazem bardzo skuteczne i praktyczne rozwiązanie. Trudno zresztą wyobrazić sobie mieszkanie w pokojach, w których nie ma termostatu i domownicy nie mogliby sterować temperaturą, szczególnie że inna będzie odpowiednia za dnia, a inna podczas snu.

Jeżeli interesuje cię dokładniejszy opis tego, jak działa termostat grzejnikowy, to w głowicy termostatycznej znajduje się określona substancja (jest to gaz lub ciecz), która charakteryzuje się dużą rozszerzalnością cieplną. Pozwala to reagować na różnice temperatury zmianą objętości. Tym samym jeżeli temperatura w danym pomieszczeniu nagle wzrośnie, to substancja w termostacie zwiększy swoją objętość. To natomiast przełoży się na nacisk na zawór znajdujący się przy grzejniku, a to ograniczy dopływ ciepłej wody do całego grzejnika. W przypadku spadku temperatury następuje odwrotne działanie i wówczas objętość zostaje zmniejszona, nacisk spada, a zawór się otwiera.

Rodzaje zaworów

Zanim zdecydujesz się na zakup zaworu do grzejnika, musisz zwrócić uwagę na sposób jego podłączenia. W sprzedaży można znaleźć zarówno zawory do grzejników zasilanych od boku, jak i takich, gdzie zostało umiejscowione od spodu. Na szczęście każdy taki termostat do grzejnika kupisz w sklepie internetowym Castorama, gdzie dodatkowo możesz znaleźć zarówno tanie jak i markowe termostaty. Drobne różnice w cenie nie powinny być jednak kluczowym czynnikiem przemawiającym za zakupem, szczególnie że lepiej raz zamontować porządnie wykonany zawór niż później martwić się koniecznością jego wymiany. Sklep Castorama posiada w ofercie między innymi zawory do regulacji grzejnika takich marek jak Comap, Idmar Group, Watts, Danfoss oraz Herz. Różnią się one przede wszystkim wyglądem oraz ceną, dlatego w przypadku wątpliwości co do tego, który zawór sprawdzi się we własnym mieszkaniu lub domu, warto poradzić się doświadczonego doradcy klienta.

Jak wybrać głowicę termostatyczną

Przy zakupie dobrze jest zwrócić uwagę na ocenę efektywności danego produktu (oznaczoną jako TELL), która może przyjmować wartość w postaci liter: od A do F. Ta pierwsza wskazuje na najbardziej ekonomiczny i efektywny model. Dobrze jest również sprawdzić długość trzpienia we wkładce oraz posiadany w domu rodzaj połączenia. Dzięki temu zakupiona głowica termostatyczna na pewno sprawdzi się przez długi okres czasu. Ciekawą propozycją jest głowica elektryczna Honeywell, która zapewni optymalny dobór temperatury również wtedy, gdy domownicy będą poza domem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here