Na co zwrócić uwagę podczas zakupów na aukcjach internetowych?

Popularność zakupów internetowych w ostatnim czasie spowodowana jest coraz lepszymi możliwościami bezpiecznego nabywania różnych przedmiotów bez wychodzenia z domu. Są portale aukcyjne, jak też serwisy umożliwiające wyszukiwanie sprzedających i kupujących. Pomimo ogólnego poprawienia bezpieczeństwa tego typu transakcji, wciąż może zdarzyć się próba oszustwa. Można też o wiele łatwiej kupić tzw. bubel, bo nie ma bezpośredniej kontroli nad wyglądem i stanem przedmiotu. Jak tego uniknąć?

Uważaj na tanie okazje

Przeglądając internet w poszukiwaniu ciekawych ofert, najprawdopodobniej nie raz trafisz na „wyjątkowe okazje” lub inne podobne zjawiska. Skuszony niską ceną, możesz zainteresować się produktem na tyle, że zechcesz go kupić. Uważaj na koszty z tym związane. Często duże obniżki i promocje spowodowane są faktem, że sprzedający chce się pozbyć przedmiotu uszkodzonego lub zużytego. Nawet jeśli taki przedmiot jest tylko trochę zużyty czy zniszczony, najprawdopodobniej będzie wymagał renowacji lub naprawy. Spowoduje to, że w efekcie zapłacisz więcej, niż za nowy, sprawny produkt. Ta sama sytuacja zachodzi też przy kupnie np. elektroniki – nabywasz tanio komputer, który jednak nie posiada monitora, klawiatury, okablowania itd., więc tak czy inaczej i tak mnożysz sobie koszty.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupów na aukcjach internetowych?Uszkodzone, więc tanie

Handel uszkodzonymi przedmiotami ma się całkiem dobrze i nie ma w tym niczego złego, ale musisz szczególnie uważać, kupując coś oznaczonego w ten sposób. Otrzymując tylko enigmatyczną informację o uszkodzeniu nie wiesz, co tak naprawdę jest z przedmiotem nie tak. Najlepszym wyjściem byłoby móc sprawdzić powagę usterki u jakiegoś specjalisty, ale jest to przeważnie niemożliwe np. z powodu tego, że masz zamiar kupić produkt przez internet. Sprzedający ma obowiązek udzielić ci informacji, i to bardzo dokładnych, ale często spotkasz się z odpowiedzią „nie mam pojęcia, nie znam się, to po prostu nie działa”. O ile rzecz faktycznie charakteryzuje niska cena, możesz zaryzykować, zwłaszcza gdy przedmiotem jest np. sprawny komputer z uszkodzeniem dysku twardego, a ty akurat masz taki na wymianę. Często tego typu rzeczy sprzedawane są też z przeznaczeniem na części.

Tanie, bo podrobione

Niskie ceny mogą charakteryzować też towary popularne, które jednak nie leżały nawet koło oryginału. Mowa o podróbkach. Na serwisach aukcyjnych i w innych miejscach jest ich bardzo dużo, a nieraz jedynym kryterium odróżniającym wizualnie od oryginału jest cena – atrakcyjna i niska, dlatego też chętnych nie brakuje. Zakup podróbki niestety jest tani tylko na początku, bo produkt nie dorównuje jakością oryginałowi. Z reguły szybko się popsuje lub odbarwi, odkształci bądź zajdą jeszcze inne zmiany – jest to po prostu wyrzucenie pieniędzy w błoto. Do tego niektórzy nie uznają towaru za podróbkę, więc dochodzi do psucia wizerunku marki.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Powyższe wytyczne nie mają na celu zniechęcenia cię do kupowania przez internet. Są jednak po to, by uwypuklić największe problemy i zachęcić do większej ostrożności. Miej na uwadze, że prawdziwe okazje dość trudno znaleźć, a najczęściej trafia się na niezbyt uczciwe przedstawienie jakości produktów lub różne chwyty marketingowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here