cechy lidera
Fot. Pexels.com

Niejednokrotnie słyszymy wobec kogoś określenia „urodzony przywódca” albo „naturalny lider”. Osoby określane w ten sposób mają umiejętność przyciągania do siebie ludzi oraz zdobywania ich szacunku i zaufania. Czym odznacza się taka osoba? Które z cech lidera są wrodzone, a które nabyte?

Przeczytaj też: https://www.dolcan.pl/cechy-lidera-wrodzone-i-nabyte/

Kim jest lider?

Lider to osoba która stoi na czele grupy ludzi. Liderem może być kierownik, manager czy szef. Samo to jednak nie wystarczy. Prawdziwy lider nie jest jedynie osobą zarządzającą, powinien on również inspirować podwładnych swoją postawą oraz budzić ich szacunek. Co więcej, zajmuje się on wyznaczaniem kierunku w jakim zmierzają działania grupy, spada na niego również ciężar brania odpowiedzialności za podejmowane decyzje i ich konsekwencje.

Jakie więc są cechy lidera?

Do cech lidera należy z pewnością wielozadaniowość, musi on brać pod uwagę wiele czynników i aspektów wpływających na pracę grupy. Pilnować, aby poszczególne osoby nie wchodziły sobie w drogę oraz zapobiegać potencjalnym konfliktom.

Z tym ostatnim związana jest również kolejna cecha – łatwość nawiązywania kontaktu. Dobry przywódca powinien być empatyczny i zdolny do nawiązywania szczerych relacji z podwładnymi. Cechować go powinny również pokora oraz zdolność do okazywania szacunku. Kto bowiem chciałby podążać za osobą która nie potrafi docenić jego starań?

Inną bardzo ważną cechą lidera jest pewność siebie oraz wiążąca się z nią stanowczość. Częste zmienianie zdania i pokazywanie wątpliwości odnośnie własnych decyzji nie zapewni nikomu autorytetu. Aby lider mógł być osobą poważaną musi umieć zapewnić wszystkich dookoła, że w każdym momencie ich działania zmierzają we właściwym kierunku. Niejednokrotnie wiąże się to również z umiejętnością wywierania odpowiedniej presji i narzucania tempa. Ważne jednak, aby nie zrazić do siebie w ten sposób współpracowników.

 

Lider jest więc osobą która przede wszystkim pracuje z ludźmi, potrafi się z nimi porozumieć oraz zainspirować do działania. Jest to ktoś kto nie pokazuje wahania w podejmowanych decyzjach i przede wszystkim ktoś, za kim chce się podążać.

Zobacz też: http://akcez.pl/na-co-zwracac-uwage-przeszukujac-oferty-pracy-zdalnej/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here