Nowoczesne zarządzanie produkcją

Czy proces produkcyjny może być jeszcze bardziej wydajny dzięki systemom informatycznym? Wielu osobom wydaje się, że powiązania pomiędzy informatyką a produkcją przemysłową nie są na tyle duże, aby można było mówić o tego rodzaju zależności, okazuje się jednak, że produkcja zinformatyzowana nie jest już pojęciem abstrakcyjnym. Co więcej, o jej korzyściach można przekonać się na wiele sposobów, informatyzacja procesu produkcyjnego nie jest przy tym przywilejem największych podmiotów.

Firmy branż produkcyjnych posiadają ogromną konkurencję zarówno krajową jak i zagraniczną. Wiele firm o większych kapitałach z za granicy konkurują krajowymi firmami. Już na starcie muszą nadrabiać, bo zazwyczaj kapitał jest po stronie zagranicznych firm. Co zrobić, aby konkurować jak równy z równym? Na pewno wdrożyć odpowiedni system zarządzania produkcją.

Informatyzacja przedsiębiorstwa

Już na wstępie warto zwrócić uwagę na to, że produkcja zinformatyzowana może nieść za sobą szereg korzyści. W pierwszej kolejności zyskuje przedsiębiorstwo rozumiane jako całość, w dalszej jednak korzyści odnoszą również jego pracownicy i klienci. Na pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście usprawnienie procesu produkcji poprzez wyeliminowanie niepotrzebnych czynności, wcale nie mniejsze znaczenie ma jednak również możliwość wyeliminowania niepotrzebnych kosztów generowanych czy to przez świadome działania pracowników, czy też na skutek niezbyt rozsądnych posunięć wynikających z niewiedzy lub niewłaściwej interpretacji danych. W dłuższej perspektywie produkcja zinformatyzowana oznacza więc pełniejsze wykorzystanie możliwości załogi oraz wyższą jakość produktu finalnego.

Kolejnym efektem informatyzacji przedsiębiorstwa jest automatyzacja procesów. Przedsiębiorstwa produkcyjne można spokojnie porównać do państwa. Niby jeden organizm, ale obszarów (województw) kilka, które same odpowiadają ze pewien obszar działalności. Oczywiście wszystkie te obszary muszą się wzajemnie komunikować poprzez system zarządzania procesami, np. ERP. Automatyzacja procesów jest możliwa, jeśli wszystkie te zależności w przedsiębiorstwie są objęte odpowiednim systemem informatycznym. Dzięki temu możemy tak zoptymalizować pracę, że podniesiemy wydajność naszego przedsiębiorstwa o kilka, a nawet kilkanaście procent.

Procesy produkcyjne

Działania określane mianem produkcji zinformatyzowanej są różne w zależności od tego, o której z firm mówimy oraz tego, jakie są jej potrzeby. Skuteczność procesu nie jest więc uzależniona od ilości wykorzystywanych programów informatycznych, ale przede wszystkim od ich dostosowania do potrzeb pracodawców i pracowników. Wśród rozwiązań, którymi warto zainteresować się w tym kontekście warto wspomnieć między innymi o oprogramowaniu umożliwiającym monitoring pracy maszyn (a w tym i zużycie paliwa przez urządzenia), systemy pozwalające na zarządzanie magazynami oraz oprogramowanie pozwalające na przechowywanie, kontrolę i analizę danych ilościowych i jakościowych dotyczących procesu produkcyjnego i jego finalnych rezultatów. W niektórych przypadkach wystarczające okazują się systemy ERP (zwłaszcza, gdy są wyposażone w specjalistyczne moduły), w wielu innych jednak wcale nie mniejsze znaczenie ma bardziej zaawansowane oprogramowanie. Jego wybór jest uzależniony od indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa, wskazane jest przy tym konsultowanie go nie tylko z informatykami, ale i z osobami odpowiadającymi za kolejne etapy produkcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here