Optymalizacja techniczna strony pod kątem wyszukiwarek

Pozycjonowanie strony internetowej to proces, który ma na celu zdobycie wysokich miejsc w wynikach wyszukiwania Google i innych przeglądarek. W algorytmie wyszukiwarki zawarte są setki zmiennych, które mają wpływ na określanie pozycji, dlatego na sukces składa się wiele elementów. Można je podzielić na trzy podstawowe grupy: linki przychodzące, nakierowanie treści na słowa kluczowe oraz optymalizacja techniczna witryny, której przyjrzymy się bliżej w artykule. Dostosowanie do standardów technicznych pomaga wyszukiwarce sprawnie poruszać się po witrynie, oraz ułatwia jej indeksowanie w wynikach wyszukiwania. Standardy witryn internetowych, oprócz robotów, biorą pod uwagę także użytkowników (szybkość strony, mobilność, intuicyjność), dlatego wpływa też pozytywnie na konwersję i współczynnik odrzuceń.

Metadane dla każdej podstrony

Chcąc pozycjonować stronę w wyszukiwarce, na stronie nie może zabraknąć tak podstawowego elementu jak meta tytuł i opis, przypisany do każdej podstrony – są to informacje widoczne w wynikach wyszukiwania Google. Algorytm rozumie dzięki temu, czego dotyczy strona, ale wpływa to też na klikalność, ponieważ to pierwsze co zobaczy użytkownik przed przejściem na stronę. Metadane, zarówno tytuł jak i opis, dla każdej podstrony powinny być unikalne.

Struktura, adresy URL i linkowanie wewnętrzne

Warto zadbać o przemyślaną strukturę witryny, która będzie zrozumiała zarówno dla robotów jak i użytkownika internetu. W przypadku dużych serwisów, warto podzielić je na kategorie i podkategorie, oraz korzystać z menu ciasteczkowego, które pomaga wyszukiwarce zrozumieć budowę witryny. Linkowanie wewnętrzne pomiędzy konkretnymi stronami wpływa na ich pozycjonowanie, dzięki treści linków (anchor).

Szybkość ładowania strony

Na pozycję w wyszukiwarce wpływa szybkość ładowania, która ma również duże znaczenie dla użytkowników przeglądających stronę. Wolne ładowanie może zniechęcić do dalszego przeglądania i spowodować opuszczenie witryny, dlatego warto zadbać, by strona była lekka i ładowała się możliwie jak najszybciej:

  • Kod JavaScript oraz CSS warto ładować z osobnych plików umieszczonych na serwerze.
  • Grafiki należy skalować do tak dużych wymiarów, jak jest to potrzebne, a dodatkowa kompresja, w której pomoże oprogramowanie dostępne w sieci, może zmniejszyć dodatkowo wagę nawet o 80%.
  • Warto wykorzystać też pliki cache zapisują w przeglądarce użytkownika niektóre pliki statyczne strony, dzięki czemu przy kolejnym ładowaniu strona wczytuje się szybciej. Dodatkowa kompresja gzip pozwala zmniejszyć wagę strony znacząco poprawiając wyniki.

Responsywność strony

W dzisiejszych czasach, większośc ruchu w sieci odbywa się na urządzeniach mobilnych, dlatego niezbędne jest posiadanie strony, która wyświetla się poprawnie niezależnie od wielkości urządzenia. Również Google zdaje się zauważać ten trend i wprowadziło niedawno Mobile First Index, który przy określaniu pozycji strony w wynikach wyszukiwania bierze w większym stopniu wersję mobilną.

 Artykuł powstał przy współpracy z firmą Virtual Development – https://www.vd.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here