Czym różni się radca prawny do adwokata?

Kim jest radca prawny i czym się różni od adwokata? Czy może występować przed sądem? Kiedy radca prawny zostaje prawdziwym adwokatem? U fachowców te pytania mogą wywoływać jedynie pobłażliwy uśmiech politowania…

Panie mecenasie!

Zarówno adwokat, jak i radca to osoby, które ukończyły prawnicze, jednolite studia magisterskie, które trwają 5 lat. Potem przychodzi czas na trzyletnią aplikację. Taką aplikację prowadzą samorządy zawodowe. Po jej ukończeniu młody adept prawa musi zdać egzamin zawodowy, który raz w roku przeprowadza Ministerstwo Sprawiedliwości. Jeżeli go zda to zostanie wpisany na listę adwokatów lub radców prawnych. Adwokata i radcę prawnego można rozróżnić w bardzo prosty sposób. Adwokat nosi żabot zielony żabot przy todze, natomiast radca prawny niebieski. Mecenas jest tytułem grzecznościowym, a nie zawodowym. Tak tytułuje się także aplikantów.

Różnice i podobieństwa

Adwokat to osoba, która prowadzi indywidualną praktykę adwokacką bądź współtworzył spółkę. Świadczy swoje usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej. Natomiast radcy prawni są związani ze swoimi klientami stosunkiem pracy, a więc nie uprawiają wolnego zawodu. Zazwyczaj radcy prawni zajmowali się bieżącymi problemami, z zasady bardzo rzadko pojawiali się na sali sądowej.

Należy jednak zaznaczyć, że w ciągu ostatnich kilku lat ta granica znacznie się zatarła. Przedstawiciele obu zawodów prawniczych mają takie same uprawnienia. Choć obowiązki nieco się różnią.

Zgodnie z literą prawa

Nie wiele osób zdaje sobie sprawę, że do 1 lipca 2015 roku, do momentu w którym w życie weszła nowelizacja procedury karnej radcy prawni nie mogli być obrońcami w sprawach karnych oraz karnoskarbowych. Do 2007 roku radcowie nie mogli stawać przed sądem w sprawach rodzinnych, na przykład, gdy chodziło o rozwód. Obecnie te ograniczenia już prawników nie obowiązują.

Nic dziwnego, że wielu klientów ma spory dylemat komu powierzyć swoje sprawy. Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Zarówno radcowie, jak i adwokaci są w stanie odpowiednio zadbać o interesy swoich klientów. Liczą się przede wszystkim umiejętności danego adwokata, jego doświadczenie zawodowe. Klient musi też bezgranicznie ufać swojemu pełnomocnikowi.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here