Dlaczego warto skorzystać z usług doradcy zawodowego

Porady na temat kariery zawodowej są w ostatnim czasie bardzo popularne i nie ma się co dziwić – rynek pracy zmienia się dynamicznie, a wraz z nim potrzeby pracodawców. Specjalistą w tej dziedzinie jest doradca zawodowy, którego pomoc może odpowiednio zaplanować karierę. Sprawdźmy więc, dlaczego warto korzystać z jego usług.

Kim jest doradca zawodowy?

Doradcą zawodowym nazywamy eksperta od planowania kariery zawodowej i dalszego kształcenia. Jego rolą jest pomoc w planowaniu kariery oraz przekazanie wiedzy na temat rynku pracy i możliwości, które na nim panują. Z pomocy doradcy może skorzystać zarówno osoba bezrobotna, jak i pracownik, który stara się o awans lub próbuje zmienić pracę.

Doradca zawodowy to również pomoc dla uczniów, którzy stoją przed wyborem studiów czy szkoły średniej, a konsultacje pomogą im zaplanować swoją dalszą karierę. Praca doradcy zawodowego opiera się na przeprowadzaniu rozmów w formie indywidualnej lub grupowej. Jaki powinien być dobry doradca?

Przede wszystkim powinien mieć świadomość własnych uprzedzeń i szanować inne, by nie wpływało to na jakość jego pracy. Obowiązkowa jest również obszerna wiedza na temat rynku pracy, aby móc odpowiedzieć na zadawane mu pytania, ale także obiektywność, aby rzetelnie przedstawiać każdą stronę omawianego zjawiska.

Doradca zawodowy – dlaczego warto?

Korzyści płynących z konsultacji z doradcą zawodowym jest wiele. Co można wynieść z takiego spotkania?

Zaplanowanie swojej kariery

Głównym zadaniem doradcy zawodowego jest pomoc w przypadku wyboru uczelni, kursów szkoleniowych i zatrudnienia. Szczegółowy wywiad pomoże doradcy odpowiednio dobrać rozwiązanie, by wybór był jak najbardziej dopasowany do konkretnego indywiduum.

Poznanie swoich mocnych i słabych stron

Niewiele osób wie, ale konsultacje z doradcami zawodowymi pomagają poznać siebie. Pomoc doradcy ma na celu określenie poziomu inteligencji, własnych predyspozycji i ograniczeń. Współpraca ze specjalistą pomoże poznać nieznane cechy charakteru, które mogą być kluczowe przy wyborze środowiska pracy i podczas określania dalszych obszarów rozwoju.

Możliwości na rynku pracy

Konsultacja ze specjalistą ma przybliżyć charakterystykę rynku, zatem uzyskamy u niego informację o tym, jacy specjaliści są poszukiwani, jakie jest zapotrzebowanie na konkretne zawody, jakich kompetencji wymagają pracodawcy i które ze stanowisk są przyszłościowe ze względu na wiele rozwijających się dziedzin w różnych branżach.

Zaplanowanie alternatywnych rozwiązań

Wspominaliśmy wyżej, że obiektywność to jedna z pożądanych cech u doradcy. Dzięki temu, doradca będzie mógł spojrzeć na wiele spraw, zauważając nie tylko pozytywne aspekty, ale również problemy i przeszkody. Znając cały obraz sytuacji pomoże ustalić plan działań, który uwzględnia różne scenariusze.

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Dla osób, które starają się o pracę odpowiednie CV to kluczowy dokument. Doradca zawodowy pomoże dostosować CV do konkretnego stanowiska i wskaże jakich błędów unikać podczas jego tworzenia. Doradca jest także w stanie przekazać cenne wskazówki, by przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, dzięki czemu zmniejsza się stres podczas rekrutacji.

Doradca zawodowy – wizyta

Z usług doradcy zawodowego można skorzystać w zakładach pracy, uczelniach czy szkołach, wtedy taka wizyta odbywa się twarzą w twarz i ma charakter bezpośredni. Warto jednak wspomnieć, że możliwe są inne opcje m. in. wizyta online.

Doradca zawodowy z avigon.pl

Internet daje całkiem sporo możliwości, dlatego konsultacje z doradcą mogą odbyć się dzięki łączu wideo. Serwis Avigon umożliwia wizyty internetowe
z doradcą zawodowym
. Wystarczy wejść na stronę, by wybrać specjalistę, zarezerwować termin wizyty oraz opłacić rezerwację. Doradca zawodowy online w Avigon.pl to udogodnienie dla wielu osób, szczególnie tych, którzy nie mają w pobliżu dostępu do tego specjalisty, a dzięki temu mogą odbyć w pełni wartościową sesję, by zdobyć cenne wskazówki.

Czy warto korzystać z usług doradcy? Jak najbardziej tak, zwłaszcza, gdy stoimy przed wyborem pierwszej pracy czy zmiany stanowiska. Doradca zawodowy może okazać się kluczowy podczas planowania własnej kariery, a przecież to ona po części warunkuje zadowolenie z życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here