Odszkodowanie z tytułu wypadku drogowego

Wypadek drogowy to zdarzenie, które nikogo nie powinno dotknąć. A jednak od czasu do czasu takie sytuacje się zdarzają. Odszkodowanie za wypadek drogowy można uzyskać, ale trzeba pamiętać o kilku najważniejszych zasadach, jakimi one się rządzą.

Kiedy można dostać pieniądze?

Świadczenie za wypadek drogowy można uzyskać w okresie do trzech lat od zdarzenia. To oznacza, że osoba poszkodowana ma bardzo dużo czasu na to, by się wyleczyć, ocenić swój stan zdrowia, a także rozpocząć procedurę odszkodowawczą. Należy jednak pamiętać, że odszkodowanie za wypadek komunikacyjny należy się jedynie wówczas, gdy osoba poszkodowana nie była współuczestnikiem zdarzenia. W przeciwnym razie świadczenie nie zostanie wypłacone i to nawet w ograniczonej kwocie.

Okoliczności przyznania odszkodowania

W tego typu zdarzeniach odszkodowanie można uzyskać np. wtedy, jeśli na skutek wypadku poniosło się ciężki uszczerbek na zdrowiu. Jego leczenie również może być podstawą do wyceny całości odszkodowania. Pieniądze należą się również – co oczywiste – za uszkodzony środek transportu i pozostałe mienie, które na skutek wypadku uległo uszkodzeniu. Tutaj zasada obliczania wysokości świadczenia wygląda podobnie jak wtedy, gdy wycenia się odszkodowanie za wypadek w pracy.

Kto może uzyskać pieniądze?

Odszkodowanie otrzyma – przynajmniej w teorii – ta osoba, która została poszkodowana w trakcie wypadku. Należy jednak pamiętać, że w niektórych okolicznościach nie jest to takie oczywiste. Jeśli osoba poszkodowana zmarła na skutek zdarzenia drogowego, to pieniądze otrzymają jej najbliżsi. A jeśli odszkodowanie z OC przysługuje osobie niepełnoletniej, to pieniądze otrzyma wyłąćznie jej opiekun. To samo dotyczy osób, które w danym momencie nie są zdolne do samodzielnego wykonywana czynności prawnych.

Reasumując, uzyskanie odszkodowania z tytułu zdarzenia drogowego to złożony proces, którego doprowadzenie do zakończenia może być dość trudne. Mimo to nie warto się poddawać. Świadczenie tego typu się nam należy i to nawet wtedy, gdy uszczerbek na zdrowiu i zniszczenie mienia są niewielkie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here