Rynek magazynowy w Polsce – podsumowanie 2018 r.

Rynek magazynowy w Polsce prężnie się rozwija – magazyny, hale produkcyjne itp. powstają się w całym kraju, ale nadal jest ich za mało – zapotrzebowanie i zainteresowanie najemców wciąż rośnie.

Najwyższa liczba budowanej powierzchni magazynowej

Rozwój rynku magazynowego w Polsce obserwujemy od kilku lat, ale 2018 rok był kluczowy – trzeba odnotować co najmniej trzy ważne rekordy. Pierwszy odnosił się do budowanej powierzchni. Łącznie uzyskano najwyższą liczbę budowanej powierzchni magazynowej w Polsce – aż 2 mln mkw. Prym wiodą nie tylko obiekty w okolicy Warszawy czy Łodzi, można odnotować rosnące zainteresowanie także powierzchnią magazynową do wynajęcia w Szczecinie, Bydgoszczy czy Toruniu.

Co więcej, w pierwszym półroczu oddano w całej Polsce do użytku aż 741 800 mkw[1] magazynów, a w drugim deweloperzy skończyli ogrom kolejnych inwestycji. Cały czas powstają kolejne obiekty w kluczowych lokalizacjach – m.in. magazyny pod Warszawą czy Wrocławiem, hale produkcyjne w Szczecinie itd. Znaczna aktywność najemców i inwestorów wyraźnie obniżyła też poziom pustostanów w Polsce – po I półroczu 2018 r. wynosił on jedynie 4 proc.

Popyt większy niż podaż

To zdecydowanie najlepszy okres w historii rynku powierzchni magazynowych i przemysłowych w Polsce. Największe zainteresowanie nowoczesnymi obiektami wykazują operatorzy logistyczni oraz tradycyjne i internetowe, krajowe i światowe, sieci handlowe, świetnie rozwijająca się branża IT czy e-commerce. Magazyny w Łodzi, Szczecinie czy pod Wrocławiem są często wynajmowane szybciej niż powstają.

Nieustannie realizowane są kolejne inwestycje, jest coraz więcej nowej powierzchni, a popyt i tak jest większy niż podaż. Większość dopiero co budowanych obiektów jest wynajmowana jeszcze na etapie budowy. W 2018 r. wynajęto łącznie największą powierzchnię magazynową w historii – 2,2 mln mkw, czyli o 16 proc. więcej niż w 2017 roku.

Magazyny w słabiej rozwiniętych regionach

Największym zainteresowaniem cieszy się Polska Centralna – m.in. okolice Warszawy oraz Łodzi. Atutami jest świetna lokalizacja, dobrze rozwinięta infrastruktura, atrakcyjne stawki najmu, brak problemów ze znalezieniem pracowników, dogodne połączenia komunikacyjne dzięki komunikacji miejskiej itd.

Na Polskę Centralną przypada największy popyt, lecz mimo to prężnie rozwijają się pod tym względem także do tej pory najsłabsze regiony, np. województwo zachodniopomorskie – magazyny w Szczecinie i okolicy są chętnie wybierane przez firmy z Niemiec czy krajów Skandynawii. Rynek ten zdobywa też spore zainteresowanie branży e-commerce.

Ponadto Szczecin dołączył już do najszybciej rosnących rynków – są to również okolice Warszawy, Centralna Polska, Górny Śląsk i Poznań. Deweloperzy próbują spełnić każde zapotrzebowanie, a popyt zachęca ich do kolejnych inwestycji.

___

[1] Dane firmy Savills.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here