VoIP a klasyczna telekomunikacja – jak wybrać dobrze?

Internetowa telefonia komórkowa, VoIP, ma realną i coraz szybciej rosnącą szansę na wyparcie tradycyjnej telekomunikacji. Nic dziwnego – jest łatwa w użyciu, a do tego znacznie korzystniejsza finansowo. Choć VoIP istnieje na rynku już od dłuższego czasu, to jednak dopiero od niedawna rozszerza się grono jego użytkowników, a wręcz wielbicieli. Czym VoIP różni się od tradycyjnej formy telekomunikacji i którą z tych opcji lepiej wybrać?

VoIP kontra klasyka 

Istnieje wiele różnic między standardową formą telekomunikacji, a telefonią VoIP, jednak można wskazać również szereg podobieństw. Telefony VoIP na biurkowe, co oczywiste, nie różnią się od zwykłych wyglądem. Zarówno wygląd zewnętrzny, jak i funkcje (połączenia, poczta głosowa, tryb głośnomówiący) są takie same. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. 

Połączenia w telefonach VoIP na biurkowych są uzależnione od jakości połączenia internetowego, bowiem to właśnie internet pełni tutaj rolę pośrednika. Ważny jest także sam sprzęt – nie wszystkie telefony VoIP na biurkowe są takie same. Im lepsze i szybsze połączenie internetowe, tym lepsza jakość rozmowy. 

Tradycyjne telefony posiadają własną linię telefoniczną z konkretnym numerem. Co za tym idzie, jednocześnie można prowadzić tylko jedną rozmowę. Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku VoIP, gdzie linia telefoniczna jest zastąpiona kontami użytkowników, adresami SIP oraz połączeniem internetowym. Można więc prowadzić wiele rozmów jednocześnie i dowolnie przełączać się między konwersacjami. To duża zaleta zwłaszcza w przypadku firm, gdzie prowadzi się mnóstwo ważnych konwersacji. 

Ogromnym plusem VoIP jest również niski koszt usług. W przypadku wyboru takiej formy komunikacji nie ma potrzeby uiszczania jakichkolwiek opłat abonamentowych. Jedyne ponoszone koszty to te za połączenia – a są one naprawdę niskie, bo rozmowy na terenie kraju można odbywać za kilka groszy. Rozmowy między użytkownikami jednej sieci (na przykłąd wewnątrz firmy) są z kolei bezpłatne. Do przeprowadzenia rozmowy z VoIP zawsze wystarczy tylko internet. Z powodzeniem można prowadzić konwersacje zagraniczne (w tym celu należy wybrać odpowiednie ustawienia), a nawet zapisywać wiadomości. VoIP to gwarancja braku roamingu i ukrytych opłat. 

VoIP – dobry wybór? 

Duża ilość zalet owej telefonii oraz rosnąca popularność telefonów VoIP na biurkowych sprawiają, że coraz więcej ludzi decyduje się na taki wybór. Dzięki rozmowom odbywanym za pośrednictwem internetu, nawet zagraniczne połączenia nie kosztują wiele. Bez przeszkód można kontaktować się z ludźmi na całym świecie. 

Choć VoIP ma również wady (jakość połączeń uzależniona od szybkości transferu danych, brak możliwości wykonywania połączeń bez dostępu do internetu), to jednak warto zdecydować się na taką formę, bo ilość zalet jest zdecydowanie przeważająca. Jeżeli zainteresowanie ludzi VoIP utrzyma się, to niewykluczone, że z czasem ta forma wyprze na stałe tradycyjną, stacjonarną telekomunikację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here