Jak przy wyborze konta bankowego sprawdzić czy naprawdę jest ono darmowe?

Wybierając konto bankowe pierwszą decyzją jaką powinniśmy podjąć jest decyzja czy zakładamy konto osobiste czy wspólne, a także wybrać z jakich usług bankowych chcemy w przyszłości korzystać w ramach usługi. Kolejnym krokiem będzie spawdzenie, że bank oferuje nam konto za prawdziwe zero złotych czy jest to tylko chwyt reklamowy a w umowie drobnym drukiem czekają nas niespodzianki.

Tabela opłat i prowizji

Aby rozwiać nasze wątpliwości czy dane konto jest na pewno darmowe przestudiujmy tabelę opłat i prowizji, w której bank musi zaznaczyć wszelkie opłaty związane z prowadzeniem konta osobistego za zero złotych.

Najczęściej opłaty dotyczą wypłat z bankomatów, pomimo tego że w reklamie słyszymy że wypłaty z bankomatów na całym świecie są darmowe, ale może chodzić o wypłatę tylko z bankomatów należących do Twojego banku, a za wypłaty z innych pobierana jest opłata. Sprawdź to koniecznie.

Oprócz ogólnej informacji o koncie zazwyczaj za tzw. „zero złotych” należy zapoznać się z dokumentem ukazującym opłaty i prowizje. Bo okazuje się, że zgodnie z reklamą telewizyjną np. wypłaty z wszystkich bankomatów na całym świecie są za zero, ale tylko bankomaty danego banku.

Opłaty za wpłaty

Często w bankach obowiązuje opłaty za wpłatę środków na konto w oddziale, a to kosztuje przeważnie minimum 5 złotych od transakcji.

Przelewy

W ofercie może być informacja, że rzelewy są za zerło złotych jednak sprawdź czy aby na pewno wszystkie, niektóre banki naliczają opłaty za tak zwane przelewy w ramach stałego polecenia zapłaty, są to zazwyczaj niewielkie kwoty, ale zawsze.

Ile kosztuje karta

Zapoznaj się też z cennikiem wydania karty bo to że wydaje się Tobie, iż otwierasz darmowe konto wcale nie musi oznaczać że wydanie karty też jest darmowe.

 

Jak przy wyborze konta bankowego sprawdzić czy naprawdę jest ono darmowe?

Banki często stosują ten chwyt i pobierają drobną kwotę rzędu 5-10 złotych za wydanie lub aktywację karty.

Podsumowanie

Można by było tak wymieniać jeszcze sporo kruczków które czekają nas przy wybieraniu darmowego konta w banku, więc może czasem warto skorzystać z tabelek porównujących oferty banków, takich porównywarek kosztów prowadzenia rachunków w bankach wtedy większość istotnych informacji zostanie nam przedstawiona w wygodnej formie tabelki.

Szanujmy swoje pieniądze i poświęćmy trochę czasu na znalezienie konta za całkowite zero złotych aby się później nie okazało że to co miało być darmowe kosztuje nas 20 lub 30 złotych miesięcznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here