Jak skutecznie oszczędzać?

Istnieją dwa sprawdzone sposoby na skuteczne oszczędzanie, jeden to oczywiście zarabiać więcej a drugi to zmniejszyć nasze wydatki. Właśnie zmniejszaniem wydatków dziś się zajmiemy, a ja pokażę Tobie jak w prosty sposób możesz rozpocząć skuteczne oszczędzanie.

Sporządź budżet

Zacznij od sporządzenia domowego budżetu, rozpisz wszystkie stałe koszty takie jak wydatki na jedzenie, rachunki za prąd i gaz, oraz opłaty za mieszkanie czy koszty benzyny do Twojego auta. Jeżeli będziemy mieli taką listę to możemy poznać jakimi środkami dysponujemy i rozpocząć drogę ku skutecznemu oszczędzaniu.

Kolejnym krokiem na liście niech będą wydatki, które przewidujemy. Tutaj możesz wpisać na przykład zakup niezbędnej odzieży czy zabawek dla naszych pociech.

Dopiero teraz możemy zobaczyć na co tak na prawdę idą nasze pieniądze i gdzie możemy szukać oszczędności.

Planuj wydatki

Jeżeli tylko to możliwe to staraj się planować dużo wcześniej poważne wydatki. Nie łatwo będzie Tobie od razu wygospodarować dużą sumę pieniędzy , dlatego musisz wcześniej odkładać mniejsze kwoty, a zobaczysz że wtedy jest dużo łatwiej oszczędzać.

Opanuj emocje

Pod żadnym pozorem nie kieruj się emocjami przy dokonywaniu wyboru jakiegoś produktu, nie zawsze okazuje się że jest on nam niezbędny do życia. Bardzo dobrze przemyśl każdy planowany zakup który nie znajduje się na Twojej liście rzeczy niezbędnych. To kolejny ważny krok w oszczędzaniu.

Korzystaj z zakupów przez internet

W wielu przypadkach zdecydowanie lepiej jest kupować przez internet – często możemy wyszukać coś tańszego lub porównać ceny w porównywarkach cen takich jak na przykład ceneo. Zwracaj przed zakupem uwagę na koszty przesyłki – często coś jest tanie ale koszt przesyłki jest zawyżony.

Zobacz jak jesz

Zrób analizę kosztów jedzenia, być może możesz kupować tańsze (co nie oznacza gorsze jakościowo) odpowiedniki produktów żywnościowych. Nie przepłacaj za markę tego co jesz.

Jak skutecznie oszczędzać?

Koniecznie zwracaj uwagę na termin ważności do spożycia im mniej rzeczy wyrzucisz tym więcej oszczędzisz na jedzeniu. Może warto też czasem kupować większe opakowania ale tylko z żywnością z długim terminem przydatności do spożycia np. ryż czy makaron. I złota zasada – kupuj tylko tyle ile potrzebujesz.

Uważaj na zakupy kartą

Zwróć uwagę na płatności kartą – wirtualne pieniądze zazwyczaj wydajemy szybciej i trudniej jest je kontrolować, a nam zależy na oszczędzaniu.

Oszczędzaj prąd

Postaraj się oszczędzać na energii elektrycznej. Zapalaj światło tylko w tym pomieszczeniu, w którym jesteś, wymień żarówki na energooszczędne, oraz zawsze wyłączaj na noc wszystkie urządzenia. Jeżeli gotujesz wodę w czajniku – wlewaj tylko tyle ile potrzebujesz i zawsze przykrywaj pokrywką garnki kiedy gotujesz.

Ogrzewanie

Warto też oszczędzać na ogrzewaniu trzymaj się prostych zasad a zobaczysz jak wiele oszczędzasz. Nie zakrywaj kaloryferów meblami czy zasłonami, jeżeli wietrzysz mieszkanie skręcaj kaloryfery i zakrywaj termostat. Wietrz krótko ale za to intensywnie

Jeżeli będziesz się trzymać tych porad to z całą pewnością zaczniesz oszczędzać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here