Jak zabezpieczyć się przed skopiowaniem karty kredytowej zbliżeniowej?

Coraz większą popularnością cieszą się karty płatnicze umożliwiające płacenie na odległość bez podawania pinu tak zwany PayPass. Niestety posiadacz takiej karty poza tym że może łatwo płacisz to równie łatwo możesz zostać okradziony i nawet o tym nie wiedzieć.

Czy wiesz, że kartę którą trzymamy w kieszeni można skopiować z odległości nawet kilkunastu centymetrów wykorzystując do tego wyłącznie telefon komórkowy wyposażony w czytnik NFC?

Po odczytaniu danych z naszej karty złodziej może tym samym telefonem zapłacić w kasie lub co gorsze wykorzystać dane skopiowane z karty do płatności w sklepach internetowych.

Zobacz jak się uchronić przed skopiowaniem danych z naszej karty.

Sprawdź jaką masz kartę kredytową

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie czy nasza karta pozwala na płatności na odległość. Nasz bank mógł nam ją wydać bez pytania o naszą zgodę. Takie karty są mniej bezpieczne niż zwykłe ale są bardzo popularne i banki wydają je na potęgę.

Kartę zbliżeniową rozpoznasz po logo PayPass może się różnić kolorem w zależności od banku który ją wydał ale logo pozostanie zawsze takie samo.

Zabezpiecz się sam

Możesz poszukać kawałka blaszki odpowiadającego rozmiarem twojej karty zbliżeniowej pomocne mogą być blaszki inPost dołączane do listów, mają one właśnie taki format jak karta kredytowa.

Jak zabezpieczyć się przed skopiowaniem karty kredytowej zbliżeniowej?

Jeżeli nie masz dostępu do takiej blaszki możesz ją wyciąć samodzielnie na przykład z puszki po napoju, wystarczą zwykłe nożyczki aby ją wyciąć.  Następnie oklej blaszkę taśmą klejącą aby zabezpieczyć ostre krawędzie. To będzie Twoja ochrona.

Uniemożliwiamy kradzież danych

Dzięki temu prostemu zabiegowi uniemożliwiamy kradzież naszych danych z karty kredytowej przyłożona karta do metalu uniemożliwia odczyt danych na niej zawartych.

Umieść blaszkę razem z kartą w tej samej przegródce w portfelu i gotowe.

Do czasu kiedy karta pozostaje w bezpośredniej styczności z naszą blaszką odczytanie z niej danych jest nie możliwe.

Mity o ochronie karty

  • Noszenie kilku kart obok siebie nie chroni przed ich odczytaniem, czytnik NFC jest w stanie odczytać kilka kart jednocześnie.
  • Skutecznym sposobem jest owiniecie karty folią aluminiową, jednak to bardzo niepraktyczne rozwiązanie, folia szybko się niszczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here