Wśród dostępnych na rynku ofert kredytowych jednym z najbardziej znaczących produktów są kredyty hipoteczne. Pozwalają one na zaciągnięcie zobowiązania na dużą kwotę dzięki uwzględnieniu nieruchomości mającej odpowiednią wartość. Z uwagi na to, że spłacanie tak sporej kwoty nie będzie szybkie (przeważnie całość zadłużenia rozkładana jest na kilkanaście-kilkadziesiąt lat) warto dobrze przemyśleć swój wybór. Można wybierać między bardzo różnymi ofertami, więc należy dopasować warunki do swoich możliwości finansowych oraz oczekiwań względem kredytu.
Staraj się o kredyt w swoim banku
Wśród wielu różnych banków poszukiwania najlepszego kredytu hipotecznego warto zacząć od tej instytucji, w której mamy konto, założyliśmy lokatę lub już kiedyś braliśmy kredyt. Dla takiego banku jesteśmy lojalnym, cenionym klientem, do tego mamy tam już zbudowaną historię kredytową i najprawdopodobniej uzyskamy dużo lepszą ofertę, niż w zupełnie nowym banku. Co możesz zyskać? Jedną z lepszych opcji jest niższe oprocentowanie kredytu. Dzięki temu w ciągu wielu lat spłacania zobowiązania pojawi się znacznie mniej dodatkowych kosztów. Bank może też obniżyć prowizję wstępną lub zmniejszyć ubezpieczenie.
Poszukaj u doradców
Doradcy finansowi współpracujący z niektórymi instytucjami mogą zaproponować klientom o wiele korzystniejszą ofertę kredytu hipotecznego. W tym konkretnym przypadku naprawdę warto odwiedzić doradcę, bo podobnego wsparcia nie zapewnimy sobie np. używając porównywarek dostępnych w internecie. Doradca może wynegocjować z bankiem szczególnie niskie oprocentowanie lub inne tego typu koszty, może też znacznie lepiej dopasować produkt do potrzeb i oczekiwań klienta. Poszukaj zaufanego doradcy i skorzystaj z jego usług – dość często taka pomoc jest darmowa, o ile szuka się produktu oferowanego przez polski bank.
Nie bój się – negocjuj
Jako klient udający się do doradcy finansowego lub od razu do banku, masz spore możliwości negocjacyjne. Musisz jednak najpierw być takim klientem, któremu instytucja finansowa chce i może zaoferować kredyt hipoteczny. Bez odpowiedniej zdolności kredytowej i pozytywnych wpisów w BIK nie masz co liczyć na to, że w twojej sprawie uda się cokolwiek zdziałać. Ważne jest też posiadanie wkładu własnego i kwoty, która pozwoli na pokrycie prowizji i ubezpieczenia. Wkład własny stale rośnie – obecnie wymaga się już 20% inwestycji. Jest to pewne zabezpieczenie, wskazuje bowiem, że dana osoba jest wypłacalna i poradzi sobie ze sporą wysokością rat kredytu.
Zwracaj uwagę na właściwe parametry
Przeciętny klient udający się do banku po kredyt hipoteczny niekoniecznie wie, który parametr powinien np. podlegać negocjacjom. Najczęściej zwraca się uwagę na oprocentowanie, jako na coś, co jest być może najbardziej znaczące i najwięcej się o tym mówi. Tymczasem są jeszcze inne koszty, na przykład prowizja bankowa lub ewentualne obowiązkowe („dodatkowe”) ubezpieczenie. Natomiast w związku z samym oprocentowaniem najlepiej jest po prostu sprawdzić i porównać parametr RRSO, czyli Roczną Rzeczywistą Stopę Oprocentowania.