Jak założyć sprawę u komornika o zapłatę?

Jeśli ktoś ma u ciebie dług i zwleka z jego uregulowaniem, nie jesteś bezradny – oprócz typowych „narzędzi” jak zwracanie się do danej osoby z grzeczną prośbą, a później z mniej grzeczną, możesz skorzystać z pomocy komornika. Potrzebujesz wyroku sądowego z tzw. klauzulą wykonalności. Do komornika zwracasz się z odpowiednim wnioskiem oraz wystawionym przez sąd tytułem wykonawczym. Jak stworzyć taki wniosek?

Najłatwiej z przykładem

Przykłady wniosków egzekucyjnych możesz bez problemu znaleźć w internecie. Strony zawierające takie przykłady posiadają na przykład kancelarie komornicze. Nie traktuj jednak pozyskanego w ten sposób wniosku jako czegoś, co można tylko wypełnić i wysłać do komornika. Dobry wniosek powinien zostać spersonalizowany i wyposażony w szereg istotnych informacji dotyczących twojego dłużnika – jeśli znasz tę osobę, na pewno możesz właściwie wykorzystać posiadaną wiedzę. Posłuż się więc ściągniętym wnioskiem jako przykładem do napisania własnego.

Jak założyć sprawę u komornika o zapłatę?Formalne cechy wniosku

Taki wniosek musi zawierać pewne elementy formalne. Zadbaj więc o aktualną datę, lokalizację, jak też o adres (adresatem wniosku jest wybrana przez ciebie kancelaria komornicza). Musisz w treści zaznaczyć, o jaki wniosek chodzi – wykonawczy do zapłaty konkretnej kwoty. Do dokumentu koniecznie trzeba załączyć tytuł egzekucyjny wystawiony przez sąd. Wymagany jest własnoręczny i czytelny podpis wieńczący wniosek.

W dokumencie nie może zabraknąć pewnych konkretnych informacji, takich jak dane dłużnika – podajesz imię, nazwisko, adres, ale również bardziej istotne dane jak data urodzenia czy PESEL. Teoretycznie komornik jest w stanie ustalić to wszystko samodzielnie, ale przeciąga to sprawę i wymusza korzystanie z pomocy dodatkowych stron. Potrzebne będą również twoje dane plus oczywiście numer rachunku, na który ma wpłynąć odzyskana należność.

Podstawa do ściągania należności i oczekiwania

Ponieważ dysponujesz wydanym przez sąd tytułem egzekucyjnym, musisz uczynić ten dokument kluczowym w twoim wniosku, gdyż to właśnie na postawie tego tytułu będzie można odzyskać pieniądze stanowiące dług. W przypadku podawania informacji co do tytułu wykonawczego musisz podać ich jak najwięcej, włącznie z datą, sygnaturą, rodzajem tytułu, rodzajem klauzuli i oczywiście nazwą sądu, który wystawił tytuł. Wyposażony w to wniosek jest praktycznie gotowy do przekazania komornikowi.

Musisz jeszcze określić, czy w związku z tytułem wykonawczym oczekujesz, że komornik ściągnie całą kwotę stanowiącą zadłużenie. W życiu bywa różnie, więc może się zdarzyć tak, że wcześniej udało ci się odzyskać część pieniędzy i oczekujesz na zwrot kolejnej części. Ustal więc faktyczną kwotę do ściągnięcia, do której dodasz odsetki, koszty sądowe i inne, jeśli chcesz również otrzymać ich zwrot.

Zakres działania komornika

Masz również możliwość określenia, w jaki sposób powinien zostać odzyskany twój dług. Komornik będzie pracował tak jak wskażesz – skupi się na przykład na nieruchomościach lub ruchomościach należących do dłużnika, zajmie jego auto lub wyposażenie domu, pieniądze z rachunku bankowego lub konkretny rodzaj dochodu. Wybierz taką opcję, która będzie najwygodniejsza, np. jeśli wiesz, że dłużnik posiada kilka aut, w ten sposób możesz najszybciej odzyskać należną ci kwotę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here