Jak wyglądają testy fizyczne i psychologiczne do Policji

Testy obowiązujące do Policji są bardzo wymagające i na każdym jego etapie następuje odsiew kandydatów. Jak wyglądają egzaminy na policjanta? Jak się do nich przygotować? Na te pytania odpowiada zespół strony Odpowiedzi.com.pl.

Czy mogę zostać policjantem?

Praca w Policji jest dla osób, które czują, że chciałby zrobić coś pożytecznego dla społeczeństwa. Zawód policjanta wymaga dużo, ale równie dużo może zaoferować. Stałe, pewne zatrudnienie i szybka emerytura to nieliczne benefity, jakie może zaoferować ten zawód.

Każdy, kto chcę wstąpić w szeregi Policji musi spełnić określone wymagania:

  • Posiadać polskie obywatelstwo;
  • Korzystać z pełni praw publicznych;
  • Posiadać nieposzlakowaną opinię;
  • Posiadać co najmniej wykształcenie średnie;
  • Nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za przestępstwo
  • Posiadać odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacji uzbrojonej;
  • Dawać rękojmię tajemnicy służbowej;
  • Posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Wymagania mogą wydawać się niewielkie, ale podejście do egzaminów wymaga mocnego przygotowania. Zarówno do testu fizycznego jak i tego z wiedzy ogólnej i części psychologicznej.

Egzamin na policjanta. Krok po kroku

Każdy egzamin dzieli się na cztery etapy i sprawdza nasze, określone uwarunkowania do wykonywania wymagającego zawodu, jakim jest policjant.

  • Test Sprawności Fizycznej ( TSO )

Pierwszy etap egzaminu odbywa się na sali gimnastycznej. W czasie minuty i 41 sekund musisz wykonać określone ćwiczenia. Powyższy próg czasowy jest maksymalny, im szybciej pokonasz wszystkie stacje, tym więcej punktów otrzymasz.

Na sali musisz wykonać następujące ćwiczenia: przewrót w tył i w przód, rzut piłką lekarską na odległość, bieg wahadłowy, zgięcia tułowia w leżeniu, ćwiczenia na ławie gimnastycznej i przeniesienie 28-kilowego manekina.

  • Test Wiedzy Ogólnej

Każdy arkusz egzaminacyjny zawiera 40 pytań zamkniętych z czterema możliwymi odpowiedziami. Solidnie przygotuj się do testu, gdyż wymagany zakres wiedzy jest bardzo szeroki. Pytania będą dotyczyć organów państwowych i ich funkcjonowania, władzy ustawodawczej, sądowniczej i wielu, wielu innych.

W Internecie jest wiele opracowanych arkuszy, wraz z odpowiedziami. Polecamy zajrzeć na naszą stronę Odpowiedzi.com.pl. Znajdziecie tam aktualne, opracowane arkusze na testy.

  • Test psychologiczny

Test psychologiczny do policji jest swoistą weryfikacją predyspozycji umysłowych kandydata do wykonywania zawodu. W jego skład wchodzi test na inteligencję, test psychologiczny i rozmowa z psychologiem. Test na inteligencję obejmuje zagadki logiczne i matematyczne. Z kolei test psychologiczny zawiera przykładowe sytuacje „z życia”, na które odpowiadamy Tak lub Nie.

Sama rozmowa z psychologiem dotyczy zarówno testu na inteligencje jak i psychologicznego. W tym czasie psycholog może zadawać nam pytania do tych testów.

  • Rozmowa kwalifikacyjna ( daw. „wywiad zorganizowany” )

Ostatnia część egzaminu powinna być teoretycznie najłatwiejsza. W tym wypadku okazuje się zupełnie odwrotnie. Wiele głosów mówi o tym, że poprzedzające rozmowę kwalifikacyjną mają na celu „rozchwianie” umysłu kandydata, który stanie się bardziej podatny na stres.

W rozmowie kwalifikacyjnej uczestniczy zawodowy policjant i policyjny psycholog. W jej trakcie będą stosować wszelkie metody psychologiczne, które mają wywierać nacisk na kandydata i powodować wzrost stresu. Kandydat jest przed cały czas obserwowany przez komisję a jego reakcję oceniane.

Każdy z etapów jest punktowany a dołączenie do policji jest uzależniony od sumy uzyskanych punktów. Po kilku tygodniach od zakończenia egzaminu opublikowane zostaną wyniki. Do Policji dostanie się tylko najlepsi kandydaci, którzy uzyskali najwyższą ilość punktów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here