Jak dobrać opony letnie - poradnik

Wybór opon letnich w dużej mierze wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Jakimi czynnikami należy kierować się przy podejmowaniu decyzji o wyborze konkretnego modelu?

Koniec zimy zbliża się wielkimi krokami. Dla kierowców to znak, że czas pomyśleć o zmianie opon z zimowych na letnie. To z kolei rodzi pytanie o to, jak wybrać ogumienie przeznaczone do jazdy podczas ciepłej pory roku. O jednoznaczną odpowiedź jest niezwykle trudno, bo pod uwagę należy wziąć różne czynniki. Chodzi między innymi o rodzaj auta, styl jazdy czy zasobność portfela.

Przy kupnie opon warto jednak kierować się kilkoma podstawowymi wskazówkami, które pozwolą uniknąć ci przykrych niespodzianek oraz cieszyć się komfortową i bezpieczną jazdą bez niepotrzebnych wydatków. By ułatwić ci to zadanie, przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiesz się, jak dobrać opony letnie i które parametry koniecznie powinieneś wziąć pod uwagę.

Ile opon wymienić?

Na to pytanie odpowiedź jest prosta. Jeśli zależy ci na tym, by samochód miał jak najlepsze osiągi i gwarantował ci maksymalny poziom bezpieczeństwa, wraz z nadejściem cieplejszych dni powinieneś wymienić wszystkie cztery opony. To jednak rozwiązanie dość kosztowne, a ze względu na ograniczenia budżetu nie każdy kierowca może sobie na nie pozwolić. Dobrym kompromisem może więc okazać się wymiana tylko dwóch opon – tym bardziej, że na taki krok pozwalają obowiązujące w Polsce przepisy.

Wymiana dwóch opon jest dobrym wyjściem jedynie w przypadku aut z napędem na przednią oś. By uniknąć utraty panowania nad pojazdem w wyniku nadsterowności, pamiętaj, że nowe ogumienie powinno być montowane na tylnej osi. Niezwykle ważne jest też to, by na każdej osi znalazły się identyczne opony. Sprawa komplikuje się w przypadku samochodów z napędem 4×4 – wówczas jedyna opcja to wymiana czterech opon.

Jaki typ bieżnika wybrać w oponach letnich?

Do wyboru masz trzy rodzaje bieżnika: opony letnie symetryczne, kierunkowe oraz asymetryczne. Pierwsze rozwiązanie (znane też jako bieżnik klasyczny) jest najbardziej przyjazne dla portfela, jednak nie zapewnia optymalnych osiągów. Jest stosowne w najtańszych oponach do aut miejskich, a także w ogumieniu przeznaczonym do samochodów dostawczych oraz ciężarowych.

Opony letnie kierunkowe mają bieżnik projektowany na podstawie zaawansowanych matematycznych obliczeń, najczęściej przybierający kształt litery V lub U. Jego zadanie to wydajne odprowadzanie wody, dlatego dobrze sprawdzają się na terenach z dużą ilością opadów. Ostatni typ to opony letnie asymetryczne. To najbardziej zaawansowane technologicznie produkty oferowane przez sprzedający opony sklep. Stworzone z myślą o tym, by zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa i najlepsze osiągi bez względu na rodzaj nawierzchni oraz warunki atmosferyczne.

W jakiej cenie kupić opony letnie?

Kupując opony letnie, warto zwrócić też uwagę na ich cenę. Oczywiście idzie ona w parze z jakością ogumienia, jednak nawet wybierając najtańszy model nie powinieneś obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Wszystkie opony sprzedawane na terytorium Unii Europejskiej podlegają bowiem rygorystycznym testom przed dopuszczeniem do sprzedaży.

Najtańsze opony letnie klasa ekonomiczna przeznaczone są do aut miejskich, których właściciele preferują spokojną jazdę i rzadko odbywają dłuższe trasy. Opony letnie klasa średnia to zaś propozycja dla posiadaczy kombi, SUV-ów czy mikrovanów, a także kierowców z zacięciem do dynamicznej jazdy. Opony letnie klasa wyższa adresowane są natomiast do pojazdów sportowych o najwyższych osiągach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here