Obecnie bardziej opłaca się wymienić walutę w internecie niż na przykład dzięki odpowiedniej platformie w lokalnym oddziale banku. Mają na to wpływ lepsze warunki realizacji konwersji (tzw. kurs wymiany) oraz to, że narzędzia internetowe są znacznie wygodniejsze niż jakakolwiek forma stacjonarna. Z wymienionych powodów liczba osób używających kantorów online stale się zwiększa. Oczywiście nie wszyscy od razu są w stanie zaufać swoistej nowości, jaką niewątpliwie są takie kantory, dlatego też warto dowiedzieć się więcej na ich temat. Proponujemy przeanalizowanie poniższego tekstu, dzięki czemu nawet mając wcześniej sceptyczne podejście do możliwości internetu w kwestii wymiany walut stwierdzicie, że warto dać szansę nowoczesnej technologii.
Czym jest konto walutowe i do czego jest potrzebne?
Konto walutowe jest niezbędne do wymieniania waluty przez internet. Przeważnie założenie tego typu konta nic nie kosztuje, podobnie jak i jego prowadzenie. Wystarczy, że udasz się do wybranej placówki i założysz zwykły rachunek plus takie konto. Możesz również zapytać o taką możliwość w swoim banku – wtedy najprawdopodobniej uzyskasz dobre warunki.
Mam już konto walutowe – czy to wystarczy?
I tak, i nie – z pewnością konto walutowe to najważniejsze, czego potrzebujesz. Musisz jednak w dalszej kolejności znaleźć narzędzie, za pomocą którego wymienisz walutę. Rodzaje tych narzędzi dostępne dla każdego użytkownika opiszemy poniżej. Żeby wybrać najlepszą opcję, porównaj je ze sobą, zapytaj znajomych, którzy już korzystali z czegoś podobnego, użyj porównywarki lub zwróć się o wsparcie do specjalisty (najlepszy będzie niezależny, czyli pracujący poza systemami, jakie bierzesz pod uwagę).
Jaką platformę wybrać
Najpopularniejsze rozwiązania zdalne to kantor online lub społecznościowa platforma wymiany walut. W przypadku kantoru (niezależnie jakiego) wszelkie wymiany obłożone są spreadem walutowym w wysokości kilku %. Tutaj bardziej opłaca się wybrać kantor online, bo ów spread może wynosić tylko 1% lub nawet mniej (w porównaniu do 5% w kantorach stacjonarnych), więc nie tracisz aż tyle. W przypadku społecznościowej platformy wymiany walut nie występuje spread, gdyż kurs waluty zależy tam od przyjętych ustaleń. Takie platformy pobierają jednak prowizję, na szczęście niewielką (ok. 0,2% w najlepszych serwisach). Obsługa narzędzia jest w pełni intuicyjna, do tego nietrudno o pomoc – często świadczą ją sami użytkownicy. W bezpośrednim porównaniu platforma wypada lepiej niż jakikolwiek kantor, głównie z uwagi na największą oszczędność, dużą intuicyjność i komfort obsługi. Warto jednak podejść indywidualnie do każdego ze znalezionych systemów, bo mogą mieć bardzo różne zalety.
Na co więc postawić?
Im częściej zamierzasz wymieniać walutę, tym lepsze okaże się dla ciebie rozwiązanie dostępne online. Jeśli już zaczniesz brać pod uwagę internetowe systemy wymiany walut, skup się głównie na oszczędnościach, a jako drugie kryterium przyjmij bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Z powodu braku spreadu i niskiej prowizji lepsze niż kantory online wydają się być społecznościowe platformy wymiany walut.