Wykorzystanie techniki Kaizen ma zasadność wszędzie tam, gdzie niezbędne są zmiany prowadzące do polepszenia sytuacji. Słowo jest pochodzenia japońskiego („kai” – zmiana, „zen” – dobra”) i w dosłownym tłumaczeniu oznacza dobrą zmianę. Z uwagi na wysoką skuteczność została wprowadzona do biznesu i z powodzeniem wykorzystuje się ją w wielu firmach na całym świecie.

Gdzie można zastosować technikę Kaizen?

Technikę tę stosuje się na przykład w szeroko rozumianym biznesie. Pierwsze „kroki” z jej udziałem zostały wykonane oczywiście w Japonii, ojczyźnie tej ciekawej metody. Kaizen pomagała uzyskać wysoką wydajność i optymalizację pracy, dlatego też szybko stała się popularna poza granicami Japonii, np. w USA. Dzięki możliwościom techniki Kaizen można np. stale poprawiać jakość pracy fabryk, firm pracujących w branży przetwórczej itd.

Inną opcją zastosowania techniki Kaizen jest wdrożenie jej założeń do stylu życia. Wykorzystując je w życiu, można pracować nad sobą i uzyskiwać ciągłą poprawę.

Technika „małych kroków”

Specyficznym założeniem tej techniki jest wykonywanie małych kroków. Dzięki temu nie odczuwa się żadnego zaniepokojenia zmianami. Zaplanowanie wszystkiego długofalowo i realizowanie tego powoli, bez pośpiechu, z właściwym rozłożeniem w czasie sprawi, że nasz mózg nie będzie czuł się zmęczony ani obciążony psychicznie.

Przykłady zastosowania techniki Kaizen w życiu:

Jeśli chcesz aktywnie spróbować, jak bardzo funkcjonalna jest technika Kaizen, zaplanuj sobie jakąś zmianę. Może być niewielka, może być rewolucyjna – dowolnie. Niech to będzie np. uczęszczanie na siłownię, żeby zgubić wagę.

Na pewno od razu widzisz sporo przeciwskazań, ale jeśli zgodnie z założeniami techniki rozłożysz sobie to na małe kroki, uda ci się osiągnąć cel. Jakie to mogą być kroki?

– Znajdź siłownię.

– Wybierz się tam z kimś znajomym, obejrzyj wyposażenie, dowiedz się, jak może wyglądać trening.

– Znajdź dla siebie propozycję treningu.

– Umów się na pierwszą wizytę, podczas której poćwiczysz wykorzystując wybrane urządzenia.

– Zaplanuj regularne wizyty na siłowni. Może to być np. raz w tygodniu. Niech spotkania będą krótkie, ale docelowo chcesz osiągnąć przynajmniej godzinne wizyty.

– Pilnuj terminów, nie omijaj spotkań. Każde kolejne udane spotkanie będzie dla ciebie krokiem na przód.

– Stopniowo wydłużaj czas, jaki spędzasz na siłowni.

– Zwiększaj skomplikowanie ćwiczeń.

– Gdy czujesz się dobrze ćwicząc 10 minut, zwiększ ten czas do 15, a później do 20 itd.

Po pewnym czasie zauważysz, że cotygodniowa wizyta na siłowni zapisała się na stale w twoim harmonogramie dnia.

Inne zalety techniki Kaizen

Główną zaletą jest możliwość łatwego przejścia do porządku dziennego w obliczu jakiejkolwiek zmiany. Dzięki wdrażaniu zmiany krok po kroku uda ci się przeprowadzić każdą „rewolucję”, wystarczy, że będziesz ją rozpisywać tak jak na powyższym przykładzie. Uświadom sobie, że w ten sposób możesz osiągnąć dowolny cel. Przestaniesz obawiać się zmian i nowych zjawisk w twoim życiu.

Jeśli masz już jakieś doświadczenia z technikami tego rodzaju, możesz połączyć je z techniką Kaizen dla osiągnięcia jak najlepszych efektów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here