W życiu wielu z nas może się bardzo przydać pochodząca z Japonii technika Kaizen. Jest to technika, dzięki której o wiele łatwiejsze staje się realizowanie celów życiowych, zawodowych i nie tylko. Pozwala ona ominąć chyba największą psychiczną blokadę związaną ze zmianami – lęk przed tym, co one przyniosą. Dzięki technice Kaizen można również pozbyć się przykrych efektów posiadania tzw. słomianego zapału. Spróbuj uwolnić swoją podświadomość z tego typu okowów i wykorzystaj opisaną metodę.

Jak działa zmiana

Każdą zmianę w naszym życiu poprzedza proces decyzyjny. W skrócie – coś wymyślamy, podejmujemy decyzję, zaczynamy działać. Dużą rolę odgrywa tu podświadomość, która odpowiada właśnie za podjęcie decyzji. Nie mamy nad tym bezpośredniej kontroli, dlatego też nasze decyzje będą się różniły w zależności od pory dnia, naszego stanu zdrowia, kondycji, zmęczenia itd. Podświadomość często uwzględnia też to, jak dużą rewolucję wywoła jakaś zmiana w tym, do czego zdążyliśmy się przyzwyczaić.

Obejście rewolucji dzięki metodzie małych kroków

I tu właśnie warto wykorzystać technikę Kaizen. Jeśli nasza podświadomość odrzuci zmianę, technika ta pomoże ją podzielić na mnóstwo niewielkich zmian, które będzie o wiele łatwiej wdrożyć. Przykładem rewolucyjnej zmiany może być np. codzienne bieganie pół godziny z rana (lub wieczorem). Na samą myśl o tym osobie, która nigdy nie biegała,  może zrobić się dość nieprzyjemnie. Jak to niby zrobić? Tymczasem technika Kaizen zagwarantuje bezproblemowe przeprowadzenie tak dużej modyfikacji harmonogramu.

Zaczynasz od małych kroków. Powoli. Nie musisz od razu wychodzić z domu i truchtać po parku. Zaplanuj sobie po prostu, że codziennie pochodzisz po domu minutę lub kilka minut. Rób to przy okazji wykonywania innej czynności, jakby przypadkowo. Chcesz sobie po prostu podreptać w miejscu lub po pokoju. Twoja podświadomość nie zauważy niczego niepokojącego. Powoli zwiększaj czas maszerowania do dziesięciu minut, np. w każdym kolejnym tygodniu rób to o godzinę dłużej. Staraj się pilnować, by codziennie ćwiczyć o tej samej porze. Kolejne zwiększenia czasu realizuj już nie w postaci dodatkowej minuty, ale np. trzech. Dzięki temu niedługo uda ci się dobić do zamierzonego czasu trwania ćwiczenia – pół godziny.

Drugi etap może być trudniejszy, ale jeśli do tej pory wszystko szło gładko, bądź dobrej myśli. Przenieś swoje maszerowanie na zewnątrz. Zacznij od krótkiego czasu – pięciu minut. Zwiększaj ten czas powoli, tak jak w poprzednim zadaniu – o minutę tygodniowo, później trzy minuty tygodniowo. Dzięki temu wkrótce zauważysz, że właśnie udało ci się spełnić zamierzony cel – tak, ten sam cel, który wcześniej uznałeś za wyjątkowo rewolucyjny i wręcz niemożliwy.

Technika Kaizen w różnych aspektach życia

Tę metodę, jeśli opanujesz już powolne wdrażanie zmian, możesz stosować nie tylko w kwestiach dotyczących twojego prywatnego życia. Świetnie nadaje się do zastosowania w procesach rozwoju osobistego, czyli w pracy, podczas robienia kariery itd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here