Rodzaje ubezpieczeń samochodowych – czym się różnią?

Różne rodzaje ubezpieczeń samochodowych dostępne na rynku zapewniają właścicielom pojazdów duży wybór propozycji odpowiadających ich potrzebom. Warto wiedzieć, czym różnią się poszczególne z nich i które są obowiązkowe. Ubezpieczeniom obowiązkowym podlegają bowiem nawet przyczepy stosowane do niektórych pojazdów.

 

Dowolny pojazd mechaniczny trzeba w pierwszej kolejności objąć ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej (OC), które jest obowiązkowe. Ubezpieczenie to dostępne jest jako samodzielny produkt lub w pakietach. Jeśli zdecydujesz się na pakiet, wybierz taki, który najlepiej sprawdzi się w twoim przypadku, np. będzie oferował wsparcie przy dowolnych niekorzystnych zdarzeniach zaistniałych podczas jazdy. Nie dokonuj pochopnych wyborów. Konkurencja na rynku ubezpieczeń jest na tyle duża, że dość łatwo znajdziesz dokładnie taki produkt, jaki spełni twoje oczekiwania. Pomocne będą też porównywarki ofert.

Rodzaje ubezpieczeń samochodowych – czym się różnią?OC – Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Ubezpieczenie obowiązkowe. Chroni przed ponoszeniem konsekwencji pieniężnych różnych zdarzeń wywołanych przez twój pojazd podczas jazdy. Jeśli doprowadzisz do jakiejkolwiek szkody dotyczącej osoby lub mienia kogokolwiek w ruchu drogowym, pokryta zostanie właśnie z tytułu OC. Ubezpieczenie obejmuje również szkody powstałe z twojej winy w czasie unieruchomienia pojazdu na drodze (nie musi on być w ruchu).

AC – Auto Casco

Nieobowiązkowe, ale często wybierane z uwagi na spore możliwości. Ubezpieczenie pokrywa szkody, które poniesiesz z własnej winy lub które będą spowodowane przez losowy czynnik (pogoda, zdarzenia losowe). Warto wiedzieć, że zakup AC umożliwia pełne doprecyzowanie oferty pod swoje potrzeby. Nie musisz ubezpieczać się od wszystkiego, co oferta zapewnia, więc da się w ten sposób np. zaoszczędzić lub szczególnie zadbać o pewien aspekt, który dotyczy konkretnej sytuacji. Kupując AC, koniecznie zainteresuj się możliwościami wariantu, jaki wybierasz, dzięki czemu będziesz płacić bardziej korzystne składki.

NNW – ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków

Jak sama nazwa wskazuje, ubezpieczenie uruchamiane jest w sytuacji zaistnienia zdarzeń skutkujących utratą zdrowia i życia kierowcy pojazdu oraz pasażerów. Wypłacane z tego tytułu pieniądze  można np. przeznaczyć na leczenie w szpitalu, zakup pomocy rzeczowych itd.

ASS – Assistance

To ubezpieczenie dotyczy zdarzeń w ruchu drogowym, które skutkują uniemożliwieniem korzystania z pojazdu. Występuje jako Assistance i mini Assistance. Pomoc dostępna w ramach ubezpieczenia to na przykład możliwość uzyskania noclegu w hotelu blisko miejsca zdarzenia lub odholowanie samochodu z drogi głównej w bezpieczne miejsce. W pakietach występuje obok obowiązkowego OC i nieobowiązkowego AC.

Ochrona prawna

Właściciele pojazdów mogą też wykupić nieobowiązkowe ubezpieczenie oferujące możliwość skorzystania z pomocy prawnej jeśli zajdzie taka potrzeba – zdarzenie wymagające pomocy musi oczywiście być powiązane z pojazdem uczestniczącym w ruchu drogowym. Z tytułu ubezpieczenia można wynająć adwokata broniącego przed sądem naszej sprawy lub skorzystać z pomocy prawnika, który będzie pośredniczył przy korzystnej sprzedaży samochodu objętego ubezpieczeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here