Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Posiadanie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej umożliwia zaciągnięcie pożyczki na określoną kwotę w wybranej instytucji finansowej. Osoby bez zdolności nie otrzymują żadnych opcji pożyczkowych w bankach i innych miejscach, mogą jedynie liczyć na wsparcie parabanków (ze wszystkimi powiązanymi ograniczeniami). Nawet jeśli nie myślisz w danej chwili o zaciąganiu kredytów, możesz odpowiednio wcześnie zacząć zwiększać swoją zdolność kredytową. Będzie to jak znalazł w przyszłości na wypadek chęci wzięcia kredytu mieszkaniowego, wzięcia pożyczki na samochód, remont itd.

Poniżej kilka porad jak szybko zwiększyć swoją zdolność kredytową:

Zbyt duże limity, niepotrzebne karty: jeśli korzystasz z karty kredytowej, sprawdź, czy w całości wykorzystujesz dostępny limit – jeśli nie, może warto pomyśleć o zmniejszeniu lub nawet zmniejsz niezależnie od potrzeb, o ile bardzo zależy ci na polepszeniu swojej zdolności. Jeśli masz więcej niż jedną kartę, zamknij każdą kolejną. Każdy limit kredytowy na karcie jest widoczny z pozycji banku jako nieuregulowane zobowiązanie, które spłacasz, możesz więc nie mieć pieniędzy na spłatę kolejnego (nawet jeśli faktycznie będziesz je miał).

Jak zwiększyć zdolność kredytową?Nieścisłości związane z adresem

W przypadku przeprowadzki czy posługiwania się jednocześnie adresem zamieszkania i zameldowania sprawdź, czy bank widzi ten, pod którym wcześniej już ubiegałeś się o pożyczkę lub spłacałeś jakiekolwiek zobowiązanie. Używanie adresu „czystego” może być traktowane przez bank tak samo, jakbyśmy nie mieli żadnej historii kredytowej. Wybierz się do banku i sprawdź, czy przypadkiem nie musisz zaktualizować danych, bo często nie zachodzi to automatycznie.

Debet na koncie

Jeśli korzystasz z opcji debetu na koncie, masz tzw. limit odnawialny lub inną tego typu funkcjonalność na rachunku,  będzie to widziane tak samo jak w przypadku karty kredytowej – jako zadłużenie, nawet jeśli nie wykorzystałeś dostępnych środków. Zmniejsz limit lub zamknij go. Nie zawsze można to zrobić od razu, zwłaszcza gdy środki są naruszone. Pomyśl wtedy o samym zmniejszeniu, nie stracisz limitu, a nieco zwiększysz swoją zdolność kredytową.

Nie tylko twoje zobowiązania

Czasami mimo tego, że masz świetną, pozytywną historię kredytową, z niczym nie zalegasz, nie spłacasz aktualnie żadnych zobowiązań, masz umowę o pracę na czas nieokreślony możesz być widziany przez bank jako niezbyt zaufany kredytobiorca. Zanim zaczniesz się denerwować przypomnij sobie, czy nie żyrowałeś nikomu kredytu. Bycie żyrantem jest równoznaczne z przypisaniem zobowiązania osoby, której żyrowałeś, również do twojej zdolności kredytowej. Jeśli więc masz zamiar wkrótce starać się o duży kredyt, unikaj poręczania komuś równie dużego kredytu, bo tylko na tym stracisz.

Weź ślub

Dość radykalna porada, ale gdy chodzi o duże pieniądze… Będąc w związku małżeńskim, masz automatycznie znacznie większą zdolność kredytową. Jest was dwoje, ale bank widzi to jako jeden podmiot (o ile nie decydujecie się na podpisanie intercyzy), do tego każde zadłużenie traktowane jest jako jego połowa z uwagi na dwie osoby dostępne do „podziału”. Z tej przyczyny małżeństwom lepiej jest m.in. starać się o duży kredyt mieszkaniowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here