Masz wieczne problemy finansowe

Choć znane powiedzenie mówi, że pieniądze szczęścia nie dają, trudno czuć się bez nich komfortowo i bezpiecznie. Stabilna sytuacja finansowa pozwala planować dalsze kroki zawodowe, poprawia komfort życia, wpływa na jego standard i daje wiele możliwości rozwoju. Jeżeli nie możesz się uporać z nękającymi Cię problemami finansowymi, przedstawiamy Ci kilka propozycji, które regularnie stosowane mogą poprawić Twój domowy budżet.

Porada pierwsza: ogranicz koszty życia i zmniejsz wydatki

Wiele osób zarabiających mało jest zdania, że nie da się zmniejszyć stałych kosztów ich życia. Dla chcącego jednak nic trudnego. Oszczędności można znaleźć niemal wszędzie, począwszy od rachunków za media, poprzez codzienne wydatki na jedzeniu, a skończywszy na kosztach związanych z zakupem odzieży. Ograniczenie kwot zakupów artykułów spożywczych może być znaczące, jeśli liczbę częstych wypadów do sklepów zmniejszymy do cotygodniowych wizyt w supermarkecie. Dobrym rozwiązaniem w przypadku niektórych osób mogą być zakupy dokonywane przez internet, kiedy skupiamy się na liście zakupowej i cenach poszczególnych produktów, a wpływ reklamy jest ograniczony do minimum.

Porada druga: zapisuj wydatki na bieżąco i śledź przepływ pieniędzy

Osoby, które nie mają w sobie dyscypliny finansowej, są w stanie niemal niezauważalnie wydać nawet duże kwoty. Dlatego też w celu uporządkowania domowego budżetu, powinieneś zacząć skrupulatnie spisywać wydatki. Wtedy będziesz wiedział, na co przeznaczasz swoje pieniądze i czy rzeczywiście zakupywane przez Ciebie produkty są tego warte.Być może z zakupem niektórych towarów możesz poczekać do przyszłego miesiąca?

Porada trzecia: naucz się odkładać 30% comiesięcznych zarobków

Im więcej pieniędzy będziesz odkładać, tym większą kwotą do zainwestowania lub wydania na emeryturze będziesz dysponował. Ekonomiści uważają, że każdy dorosły człowiek powinien odkładać przynajmniej 10% comiesięcznych przychodów. Jeżeli jednak chcesz szybciej uzbierać oszczędności lub zgromadzić ich większą sumę, powinieneś nauczyć się odraczać tymczasowe przyjemności i gromadzić znaczniejsze kwoty.

Porada czwarta: spłacaj swoje zobowiązania na czas

Nie ma nic bardziej rujnującego budżet niż niespłacone zobowiązania, od których każdego dnia naliczane są karne odsetki. Choć chwilówki bez BIK bardzo łatwo zaciągnąć, może się okazać, że brak systematyczności w ich spłacie doprowadzi Cię do tarapatów finansowych. Dlatego musisz przestrzegać wszelkich terminów zawartych w podpisanych przez siebie umowach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here