Najpopularniejsze kroki podejmowane w celu zdobycia pracy

Poszukiwanie pracy może odbywać się za pośrednictwem prasy lokalnej, telewizji, Internetu, radia lub poprzez odpowiednie znajomości. Sytuacja na rynku pracy poprawia się, trzeba jednak dokładnie wiedzieć, gdzie i jak pracy szukać. Od czego zacząć poszukiwanie pracy?

Przede wszystkim należy mieć dobrze skonstruowane Curriculum Vitae. To zadanie można powierzyć profesjonalistom, jednak warto stworzyć CV samodzielnie. Z pomocą na pewno przyjdzie Internet. W sieci znajduje się wiele stron i aplikacji pozwalających na szybkie stworzenie dokumentów rekrutacyjnych, które będą profesjonalne i zgodne z obowiązującymi trendami. Na tej stronie można skorzystać z gotowych wzorów takich dokumentów. Warto pamiętać, że przesłane do potencjalnego pracodawcy materiały bardzo często decydują o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną, dlatego powinno się poświęcić czas na ich odpowiednie przygotowanie.

Aplikowanie na oferty pracy

Ze znajomością sytuacji na rynku pracy wypada być na bieżąco. Pozwala to śledzić trendy wśród ofert pracy, ale także poznać pracodawców. Na wielu stronach można znaleźć ciekawe porady, gdzie szukać pracy, co jest bardzo pomocne. Często powtarzające się ogłoszenia wskazują, że pracodawca wciąż potrzebuje nowych pracowników, a to oznacza, że ​​może mieć problemy ze znalezieniem właściwych osób do pracy. Ciągła rotacja wśród pracowników może na przykład wskazywać na niewielkie uposażenie lub niski standard i komfort pracy na oferowanych stanowiskach. Może to także oznaczać wysokie wymagania w stosunku do nowych pracowników. Jak zatem widać, przed podjęciem decyzji o odpowiedzi na ofertę pracy, warto najpierw poznać opinie o firmie i warunkach, które ona oferuje. Rekruterzy zazwyczaj kontaktują się z kandydatami w ciągu tygodnia. Często wcześniej, jeśli CV wywarło na nich duże wrażenie. Pracodawca nie powinien jednak zwlekać z odzewem dłużej niż 10 dni. Brak odpowiedzi, nawet odmownej, nie jest w dobrym tonie i nie świadczy dobrze o firmie. W takim przypadku nie należy żałować braku zatrudnienia.

Skuteczność Internetu

Najczęściej osoby, które szukają pracy, przeglądają serwisy skupiające ogłoszenia pracodawców. Zaletą takich stron jest możliwość filtrowania ofert, co zapewnia oszczędność czasu i przejrzystość. Można zatem skupić na branży, konkretnym stanowisku lub regionie i mieście. Trzeba także wiedzieć, że w trakcie procesu rekrutacji pracodawcy także korzystają z zasobów sieci i nie ograniczają się tylko do zamieszczania ogłoszeń. Bardzo często korzystają z informacji zamieszczanych w mediach społecznościowych. Dobrze jest zatem dbać o wypromowanie siebie w takich serwisach jak LinkedIn, Facebook czy nawet Twitter. Warto wykazywać się aktywnością w mediach lokalnych, ponieważ rekruterzy chętnie do nich zaglądają. Rozważne i odpowiedzialne budowanie swojego wizerunku z pewnością pomogą uwiarygodnić się w oczach pracodawcy, jako idealny kandydat/idealna kandydatka na wartościowego pracownika.

Inne korzystne działania

Jeżeli jesteś zainteresowany konkretnymi firmami, powinieneś subskrybować ich profile w mediach społecznościowych. Jest to okazja nie tylko do najszybszego dotarcia do informacji o wolnym wakacie, ale także do szczegółowego poznania zasad funkcjonowania firmy, wymagań wobec pracowników i warunków pracy. Jeśli otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, wykazanie się znajomością struktury spółki z pewnością będzie dużym atutem. Jak wspomniano wcześniej, wiele firm monitoruje w sieci zachowania kandydatów na dane stanowisko, nawet jeśli nie jest to wyraźnie zaznaczone. Szczególnie specjaliści są poszukiwani przez rekruterów o czym można przeczytać tutaj. Dotyczy nie tylko informacji czysto zawodowych, ale często także sfery prywatnej. Należy zatem w przemyślany sposób udostępniać o sobie informacje i skorzystać z opcji ukrywania niektórych z nich. Profil na portalu społecznościowym może pomóc w ubieganiu się o pracę, ale może także poważnie zaszkodzić. Warto o tym pamiętać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here