Coraz chętniej robimy zakupy przez Internet. Zamiast tracić czas na bieganie po sklepach, stanie w korkach, żeby do nich dojechać a potem pokonywać kilometry w galerii handlowej, wolimy usiąść w domu, przed komputerem i spokojnie wybrać ubrania, meble, artykuły sportowe, ogrodnicze, spożywcze i wiele innych. Na dodatek kurier dostarczy je na wskazany adres. Żeby zdobywać klientów niechętnych do odwiedzania sklepów stacjonarnych, przedsiębiorcy otwierają e-sklepy. Ich liczba stale rośnie. Żeby prowadzić sklep w Sieci, trzeba zarejestrować działalność gospodarczą i rozliczać się corocznie z urzędem skarbowym jako przedsiębiorca. Można to zrobić wypełniając papierową wersję deklaracji PIT lub wybrać rozliczenie PIT online. Jednak zanim to zrobimy, musimy wybrać formę opodatkowania. Dla sklepu internetowego mogą to być zasady ogólne, podatek liniowy i najczęściej wybierany ryczałt. Skupimy się na ryczałtowej formie rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, która obliguje podatnika do złożenia rocznej deklaracji podatkowej na formularzu PIT 28 lub PIT online 28, nie później niż do końca stycznia następującego po roku podatkowym. Jeśli zdecydujemy się na rozliczenie PIT online, możemy skorzystać z formularzy interaktywnych dostępnych w Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów lub wybrać jeden z wielu dostępnych w Internecie programów do rozliczenia PIT online bez KRS lub z KRS i rozliczyć darmowy PIT online.

Pit online – Konsekwencje wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Rozliczenie podatku dochodowego w formie ryczałtu ma swoje plusy ale również minusy. Jeśli wybierzemy tę formę opodatkowania, nie mamy już przywileju składania rocznej deklaracji podatkowej wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Rozliczając PIT 2017 online w formie ryczałtu nie możemy także skorzystać z ulgi prorodzinnej. Niższa stawka podatkowa rekompensuje też utratę możliwości uwzględnienia kosztów uzyskania przychodów w obliczaniu podstawy opodatkowania. Każdy ryczałtowiec ma jednak prawo do skorzystania z odliczeń takich jak: składki na ubezpieczenia społeczne, składki na ubezpieczenie zdrowotne a także ulga abolicyjna.

Rozlicz PIT online z programem internetowym.

Bardzo szybko rośnie liczba osób wybierających internetową formę rozliczenia rocznego zobowiązania podatkowego. Przed dziesięcioma laty darmowy PIT online do urzędu skarbowego przesłało niewiele ponad 300 podatników, a w 2016 roku PIT online rozliczyło kilka milionów osób. W Internecie można znaleźć sporo przeróżnych programów służących do rozliczenia rocznego PIT online bez KRS lub programów oferowanych przez konkretne organizacje pożytku publicznego z wpisanym już jej numerem KRS. Jednak najważniejsze, żeby program udostępniał podatnikowi aktualnie obowiązujące formularze podatkowe PIT . Dobry program umożliwiający wypełnienie PIT 2017 online jest nieocenioną pomocą zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców składających roczne zeznanie podatkowe. Jednym z polecanych przez zadowolonych użytkowników jest PITax.pl Łatwe podatki. Program jest łatwy w obsłudze i intuicyjny, daje te same możliwości, co platforma e-Deklaracje, a nawet więcej – w razie jakichkolwiek kłopotów z rozliczeniem, podatnik ma możliwość kontaktu z doradcą. Pozostałe darmowe programy są dedykowane zarówno osobom, które dobrze radzą sobie z obsługą komputera jak podatnikom, którzy dosyć rzadko z niego korzystają. Każdy jest w stanie samodzielnie rozliczyć PIT online w ciągu zaledwie kilku minut a potem przesłać go w wersji elektronicznej do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania urzędu skarbowego. Na zakończenie udanej “operacji” podatnik otrzyma UPO – urzędowe potwierdzenie odbioru, które stanowi dowód potwierdzający otrzymanie deklaracji PIT przez administrację skarbową.

PIT online 2018 – jak podpisać elektroniczne zeznanie podatkowe?

W poprzednich latach tylko nieliczni podatnicy a mianowicie dysponujący kwalifikowanym podpisem elektronicznym, mieli możliwość złożenia rocznego zeznania podatkowego przez Internet. Dzisiaj, żeby wysłać rozliczenie PIT online 2018, wystarczy podać dane identyfikujące podatnika. Są to imiona i nazwisko, dane adresowe, NIP/PESEL oraz kwota przychodu z zeszłorocznej deklaracji podatkowej. Tylko po wprowadzeniu prawidłowych danych w zestawieniu z kwotą przychodu z zeszłorocznego zeznania PIT, system rozpozna podatnika i jego rozliczenie PIT online 2018 trafi do wskazanego urzędu skarbowego. Znika więc niebezpieczeństwo wysłania do skarbówki nie podpisanej rocznej deklaracji PIT

Rozlicz PIT online w terminie.

Nie wszystkie deklaracje PIT powinny trafić do urzędu skarbowego w jednym terminie. O granicznych datach dostarczenia rocznych zeznań podatkowych mówią zapisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Terminy są jednakowe dla wersji papierowej PIT i dla PIT online. Podatnicy wypełniający PIT 28, PIT 16A, PIT 19A, mają obowiązek dostarczenia do urzędu skarbowego wypełnionych deklaracji najpóźniej do ostatniego dnia stycznia roku następującego po roku podatkowym, natomiast osoby rozliczające dochody na PIT 36, PIT36L, PIT 37 i PIT 38 do końca kwietnia.

Artykuł pilotujący projekt „PITax.pl dla OPP”, czyli wspólną inicjatywę Instytutu Wsparcia Organizacji Pozarządowych (IWOP) oraz firmy PITax.pl Łatwe podatki umożliwiającą organizacjom OPP efektywne pozyskiwanie 1% z podatku PIT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here