ZUS na start firmy

Założenie własnej działalności gospodarczej jest idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto marzy o tym aby pracować dla samego siebie i rozwijać swoją firmę zgodnie z własną wizją. Jednakże cały proces rozpoczynania działalności jest bardzo złożony i wymaga spełnienia dużej ilości formalności. Ważne jest też to, aby obliczyć, czy jest to opłacane rozwiązanie.

Każdy właściciel firmy musi bowiem pamiętać, że jego obowiązkiem staje się comiesięczne płacenie składek związanych z ubezpieczeniem i podatkami. Składki te są wymagana nawet jeżeli w danym miesiącu działalność firmy nie przyniosła żadnego dochodu. Dla osoby, która dopiero rozkręca swój biznes, często trudne jest pokrycie tego typu wydatków. Zazwyczaj bowiem potrzeba trochę czasu zanim firma rozwinie się na tyle, aby przynosić wystarczająco dochodu aby nie tylko mieć z czego przeżyć, ale także aby pokryć wszystkie zobowiązania.

Przez wiele lat właśnie tego typu scenariusze o niewypłacalności i długach powodowały, że wiele osób decydowało się porzucić marzenie o własnej działalności gospodarczej. Aby jednak zachęcić te osoby do tego, aby próbować swoich szans na rynku polskim, zostały zmienione niektóre przepisy. Między innymi zmieniony został ZUS na start firmy.

A dokładniej rzecz biorąc, pojawiła się ulga na start, która przysługuje znaczącej części początkujących przedsiębiorców. Ulga ta dotyczy obowiązkowych wpłat na ubezpieczenie społeczne, ale nie dotyczy ubezpieczenia zdrowotnego ani innych opłat. Trwa przez pierwsze sześć miesięcy działania firmy na rynku i jest uprawnieniem, nie zaś obowiązkiem. Zatem jeżeli ktoś nie chce korzystać z takiej ulgi to może z niej zawsze zrezygnować, choć jak wiadomo, większość osób na pewno doceni dodatkowe oszczędności, które można w ten sposób zebrać.

ZUS na start firmy jest opcją tylko dla tych, którzy nigdy wcześniej nie mieli własnej firmy, albo zakończyli jej działalność na co najmniej 60 miesięcy przed rozpoczęciem nowej firmy. Jednakże pomimo tych ograniczeń, to wciąż okazja dla wielu osób, które pragną założyć swoją firmę i potrzebują odrobiny wsparcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here