Ciepły montaż okien

Jak w każdej branży wykonawczej, również w przypadku montażu okien można wybrać spośród kilku dostępnych metod ich wstawiania we wnęki. Standardowym sposobem montażu okien jest ich zakotwienie w morze wnęki okiennej i wypełnienie przestrzeni pomiędzy ościeżnicą a gołym murem za pomocą pianki poliuretanowej. Współczesne domy pasywne, energooszczędne wymagają jednak zastosowania innych rozwiązań. Takich, które zapewnią oknom jeszcze większą szczelność termiczną, a jednocześnie uniemożliwią powstawanie pleśni i zawilgoceń ścian wewnątrz budynku.

Co to ciepły montaż okien?

Ciepły montaż okien jest specjalnym rodzajem ich kotwienia, zwany również montażem warstwowym. Polega na wykorzystaniu do uszczelnień nie tylko piany poliuretanowej, ale także dwóch rodzajów taśm. Od strony zewnętrznej ościeżnicy mocuje się taśmę paroprzepuszczalną, a od strony wewnętrznej – paroszczelną. Mocuje się także tak zwane ciepłe parapety, co ma ograniczać powstawanie mostków termicznych. Generalną zasadą ciepłego montażu okien, bez względu na to, czy jest to montaż warstwowy, czy w ociepleniu, jest zmniejszenie mostków termicznych i zapobieganie wydostawaniu się nadmiaru ciepła na zewnątrz.

Montaż ciepły najczęściej wykorzystuje się w domach pasywnych i energooszczędnych. Rzadziej – w domach budowanych tradycyjnie. Wynika to stąd, że taki montaż trwa dłużej i jest często nawet 4-krotnie droższy od tradycyjnego! Wielu inwestorów uważa, że dobrze uszczelnione pianką okno powinno w zupełności wystarczyć, podobnie jak systematyczne regulowanie okien PCV wiosną i jesienią.

Czy mają rację? Czy warto wybrać ciepły montaż okien?

Ogólnie rzecz biorąc, w branży budowlanej nie powinno być lepszych i gorszych sposobów wykonywania czegokolwiek. Oczywistym jest, że inwestor, który zleca wykonanie usługi nie chce otrzymać montażu okna zrobionego „tak sobie”, ale zależy mu na uzyskaniu jak najwyższych parametrów termicznych za pomocą właściwego montażu. A zatem klasyczny montaż okna i wypełnienie pianką poliuretanową szczeliny między murem a ościeżnicą, powinny być wystarczające. Oczywiście w sytuacji, gdy montaż został wykonany prawidłowo. Jeśli nie, to bez względu na to, czy był to ciepły montaż, czy tradycyjny, usługa została wykonana nieprawidłowo i wykonawca powinien podjąć się jej naprawy w ramach gwarancji.

Czy to oznacza, że ciepły montaż jest naciąganiem ludzi?

Niekoniecznie. Jest to po prostu innowacyjny system montażu okien wysokiej jakości. Inwestor, który buduje swój energooszczędny dom, ma na widoku przede wszystkim przyszłe korzyści, jakie przyniesie taki montaż – a konkretnie zmniejszone rachunki za ogrzewanie zimą, brak problemów z pleśniami i wilgocią, dobre i zdrowe warunki klimatyczne wewnątrz budynku. Tym samym decyduje się ponieść nawet kilkakrotnie wyższe koszty wykończenia, aby w przyszłości nie być zmuszonym do kosztownej wymiany okien i remontów, gdyby okazało się, że montaż był nieprawidłowy lub powodował nieszczelności. Budując cały dom w systemie energooszczędności, należy iść za ciosem i nie oszczędzać na jednym lub kilku elementach wykończenia. W przypadku takich oszczędności mogłoby się okazać, że idea budowania domu energooszczędnego mija się z celem, jeśli wszystkie jego elementy nie będą energooszczędne.

A zatem, ciepły montaż warto wybrać szczególnie wtedy, gdy buduje się dom od zera, z silnym nastawieniem na jego energooszczędność. Dzięki temu systemowi może się okazać, że rachunki za ogrzewanie są faktycznie niewysokie, a dom jest bardzo przyjazny dla środowiska. Decydując się na montaż klasyczny musimy się liczyć z tym, że za jakiś czas okna będą podlegały wymianie lub remontowi. Inwestor sam musi nauczyć się wybierać, czy woli ponoszenie większych kosztów na wstępnie, podczas wykańczania domu w stanie surowym, czy liczy się z tym, że za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat dom może wymagać gruntownego remontu. Przeważnie inwestorzy nie decydują się na kosztowny montaż ciepły, ponieważ nie lubią i nie chcą wybiegać tak daleko w przyszłość, w której losy domu mogą już zależeć od decyzji innych pokoleń.

Więcej o ciepłym montażu okien przeczytasz na http://oknotest.pl/montaz-okien/cieply-montaz-nie-daj-sie-nabrac

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here