Jak efektywnie pracować przy komputerze?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na podjęcie pracy w domu, najczęściej z wykorzystaniem komputera. Praca nie na etat wymaga jednak sporo silnej woli, żeby np. naprawdę przepracowywać przynajmniej kilka godzin dziennie i efektywnie realizować powierzone obowiązki. Bardzo wielu ludzi rozprasza się dzięki dużym możliwościom komputera i dostępowi do internetu lub też nie potrafi na długo utrzymać się w stanie „mobilizacji”. Przygotowaliśmy ten krótki poradnik w celu wskazania, jak można znacznie poprawić swoją efektywność pracy przy komputerze i podszkolić się w zarządzaniu czasem.

Przygotowanie gruntu

Dość ważną sprawą jest zapewnienie sobie optymalnych warunków do pracy. Jeśli twoje biurko jest niewygodne, krzesło lub fotel zbyt niskie czy zbyt twarde, nie popracujesz zbyt długo. Najlepiej mieć meble z możliwością regulacji. Kolejny czynnik to porządek stanowiska pracy. Oczywiście nadmierne sprzątanie może odwlec moment, w którym usiądziesz nad swoim zadaniem, ale spróbuj pozbyć się niepotrzebnych rzeczy z biurka lub z pola widzenia. Zadbaj też, by mieć blisko telefon komórkowy, drukarkę, inne sprzęty które mogą być ci potrzebne.

Cisza i spokój

Niektórzy potrafią całkiem sprawnie pracować, gdy wokół jest hałas, bo „wyłączają się” i koncentrują wyłącznie na swoim zadaniu. Nawet przy takich umiejętnościach ignorowanie wyjątkowego gwaru lub osób, które ciągle przychodzą z jakąś sprawą, jest bardzo trudne. Pracujesz w domu? Naucz domowników, że podczas pracy masz mieć spokój i niech traktują to tak, jakbyś realizował normalny etat. Musisz jednak wtedy naprawdę pracować, a nie korzystać z okazji i się lenić.

Brak muzyki

Możesz poprawić swoją koncentrację, rezygnując ze słuchania muzyki podczas pracy. Jeśli już musisz jakoś sobie umilić czas, wybierz coś spokojnego, instrumentalnego. Uważaj jednak na efekt – zbyt żywe dźwięki będą cię pobudzać i rozpraszać, zbyt spokojne mogą zrelaksować i wywołać senność. Bez tła skupiasz się całkowicie na wykonywanej pracy.

Jak efektywnie pracować przy komputerze?Rozpraszające strony internetowe

Najlepiej pracować bez internetu, czyli z wyłączoną przeglądarką. Jeśli masz nawyk ciągłego śledzenia Facebooka, skrzynki e-mail, innej witryny najprawdopodobniej tracisz bardzo dużo czasu nawet na znikomą aktywność – po prostu zaglądanie, czy nie pojawiło się tam nic nowego. Musisz z tym walczyć! Spróbuj zrezygnować z używania internetu podczas pracy. Jeśli to niemożliwe, dołóż starań, by korzystać tylko z niezbędnych witryn. Na pocztę zaglądaj raz lub dwa dziennie, jeśli ktoś będzie miał pilną sprawę, na pewno skorzysta z telefonu. Strony takie jak portale społecznościowe i inne służące rozrywce zostaw na wieczór, po tym, jak zrealizujesz już wszystkie swoje obowiązki.

Nie przemęczaj się

Wiadomo, że nie możesz być cały czas skoncentrowany – jest na to niezły sposób. Wyrób w sobie nawyk pracowania w krótkich seriach nagradzanych przerwą. Nie siedź przy komputerze dłużej niż 20-30 minut, ale ten czas wykorzystaj w 100%. Później zrób pięcio- lub dziesięciominutową przerwę. Pospaceruj. Wyjdź na zewnątrz, napij się wody, wykonaj kilka ćwiczeń relaksacyjnych. Dzięki temu wrócisz do pracy ze świeżym umysłem i zwiększysz swoją wydajność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here