Jak uzyskać kredyt na dobrych warunkach? Co ma wpływ na zdolność kredytową?

Często nie tak łatwo uzyskać kredyt na takich warunkach, jakich oczekujemy – proponowane opcje są zbyt drogie lub generują zbyt duże koszty przez lata, lub też ciężko jest otrzymać potrzebną kwotę. Bywa też tak, że bank odmawia całkowicie i mimo dobrej pracy, braku innych zobowiązań odmawia udzielenia pożyczki. Wszystko rozbija się najprawdopodobniej o zdolność kredytową, a dokładniej – jej brak.

Indywidualne podejście do klienta

Każdy wniosek o kredyt złożony do banku będzie rozpatrzony indywidualnie. Oznacza to, że zwracając się do banku z prośbą o wsparcie finansowe musisz liczyć się z drobiazgową analizą twoich możliwości spłacenia zobowiązania, o jakie się ubiegasz. Bank bierze pod uwagę:

twoją historię kredytową

– wypłacalność – obecną i prognozowaną

– zabezpieczenie kredytu

Jak uzyskać kredyt na dobrych warunkach? Co ma wpływ na zdolność kredytową?Podczas takiej weryfikacji zostaną sprawdzone tzw. bazy dłużników. Najpopularniejszy jest BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej. Do tej bazy trafisz dość szybko, jeśli nie spłacasz zobowiązań w terminie max 30 dni od jego upływu. Poważniejsze wykroczenia z tym związane sprawią, że twoje dane mogą pojawić się w innych bazach, np. BIG, KRD lub ERIF.

Zostaną przeanalizowane także następujące kryteria:

– Twój wiek

Mniejszym zaufaniem banku cieszą się zbyt młode lub zbyt stare osoby. Najlepiej być w średnim wieku, by z powodzeniem ubiegać się o kredyt. Niektóre banki mają do tego wyraźne granice wiekowe, np. udzielają pożyczek od 23 do 68 lat. W innych dostaniesz kredyt nawet mając dość niski wiek, ale będzie on znacznie wyżej oprocentowany i ogólnie mniej korzystny – sprawdź RRSO.

– Twój stan cywilny

O wiele łatwiej otrzymasz kredyt będąc w związku małżeńskim. Dlaczego? Zdaniem banków przyznawanie kredytu „singlom” jest bardziej ryzykowne, bo grupa ta ma większe tendencje do migracji poza granice kraju.

– Twoje dochody

Obliczysz je, odejmując od przychodu koszty przeznaczone na utrzymanie. Bank doda do tego jeszcze prawdopodobną ratę kredytu, jaki będziesz spłacać po ewentualnym przyznaniu go. Musisz zostać z pewną sumą gotówki – im będzie większa, tym lepiej zostaniesz oceniony jako kredytobiorca i masz większe szanse na uzyskanie wsparcia w żądanej wysokości.

– Twoja obecność w bazach

Negatywny wpis w bazie dłużników jest dla banku znakiem, że nie pilnujesz terminów i masz lekceważące podejście do zobowiązań. Co więcej, nie masz żadnej możliwości usunięcia takich wpisów, możesz co najwyżej szybko spłacić jeszcze istniejący, ewentualny dług i w dalszej kolejności starać się o same pozytywne informacje w bazach. Większość banków nie udzieli kredytu (zwłaszcza dużego) jeśli w twoim BIKu widnieje informacja, że spóźniasz się z płatnościami. Wpisy w innych bazach z miejsca dyskwalifikują cię jako klienta banku. Możesz szukać pomocy w parabankach – i to nie wszystkich. Zdecydowanie lepiej jest po prostu nie dopuścić do powstania długów.

– Twoje zabezpieczenie kredytu

W niektórych przypadkach niezbędne będzie zabezpieczenie kredytu – na przykład w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny. Im wyższa wartość nieruchomości, tym większe możliwości kredytowe. Inne kredyty również można w ten sposób zabezpieczyć, dzięki czemu staniemy się dla banku mniej ryzykownymi klientami. Ważne – nieruchomość może dopiero powstawać, ale powinna mieć uregulowany stan prawny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here