Jak przełamać strach przed zmianą?

Chcielibyśmy Wam przedstawić technikę małych kroków która prowadzi do dużych zmian, technika ta nazywa się Kaizen. Każdy z nas zapewne zna uczucie które określamy słomianym zapałem”, najczęściej towarzyszy ono w momentach kiedy jesteśmy czymś pod entuzjazmowani lub gdy próbujemy zrobić coś przez dłuższy czas ale postępów jakoś nie widać.

Słomiany zapał blokuje w naszym mózgu chęć do efektywnego działania a nasz mózg jest konformistą i najchętniej żył by w statycznym środowisku pozbawionym zmian.

Nie ma się co martwić jest to naturalna reakcja podświadomości na podejmowane przez nas codzienne decyzje.

Aby zrozumieć dlaczego tak się dzieje zagłębmy się w głąb procesu decyzyjnego, nasza świadomość w procesie tworzenia każdej decyzji komunikuje się z podświadomością i przekazuje mu swoiste polecenia, to właśnie podświadomość w ułamku sekundy analizuje i samodzielnie decyduje za nas.

Nasza podświadomość bierze pod uwagę takie czynniki zewnętrzne jak stres, zmęczenie czy nawet to jak bardzo może się okazać rewolucyjna dla nas taka zmiana.

Analiza

Jeżeli po dokonaniu analizy podświadomość uzna że zmiana wpłynie pozytywnie na nasze nawyki to zaakceptuje ją i rozpocznie jej realizację.

Oczywiście nie zawsze musi być to pozytywne dla naszego codziennego funkcjonowanie więc musimy się umieć bronić przed podejmowaniem niewłaściwych decyzji.

Jak to obejść?

Tutaj zastosowanie ma metoda małych kroków.

Faza I

 1. Pamiętaj że Twój cel nie jest realny, być może nigdy nie uprawiałeś sportu, prawdopodobnie nawet nie spacerowałeś.
 2. Zacznij od marszu w miejscu nawet w domu nie ważne kiedy może ot być nawet wtedy kiedy oglądasz telewizję. Zacznij od krótkich ćwiczeń niech to będą trzy a nawet jedna minuta dziennie ale za to codziennie czyli systematycznie. Może wydaje się Tobie śmieszne ale chodzi tutaj o zaalarmowanie podświadomości a nie o poprawienie kondycji fizycznej.
 3. Co tydzień staraj się wydłużać marsz w miejscu o dodatkową minutę.
 4. Po miesiącu twoja podświadomość sama zarejestruje automatycznie nową czynność jako zadanie powtarzalne oraz zapisane w codziennym rozkładzie dnia, nie będzie dla niej w tym już nic niezwykłego.
 5. Następnie zacznij zwiększać czas marszu o 3 minuty raz na tydzień.
 6. Po kolejnych 8 tygodniach będziesz maszerować 30 minut dziennie i nawet nie zorientujesz się że przychodzi Ci to z łatwością.

Faza II

Przestań maszerować przed telewizorem i rozpocznij bieganie w terenie.

Jak przełamać strach przed zmianą?

 1. Zmiana celu też musi odbywać się powoli, aby nie obudzić podświadomości. Zacznij od pięciu minut dziennie.
 2. Teraz już wiesz jak postępować z procesem zmiany, więc możesz zwiększać czas biegania o więcej niż minutę na tydzień.
 3. Przykładowo jeżeli będziesz zwiększał czas biegów o 3 minuty na tydzień to osiągnięcie zamierzonego celu – biegania 30 minut dziennie zajmie Ci tylko 9 tygodni, czyli dwa i pół miesiąca.

Osiągnij dowolny cel

To oczywiście był tylko przykład ale kierując się tymi zasadami możesz osiągnąć dowolny cel w życiu na przykład:

 • Żywieniowy – chcesz mniej jeść (zostaw niezjedzony kęs jedzenia z każdego obiadu).
 • Przełamać nieśmiałość – powiedzieć „cześć” do jednej nieznajomej osoby mijanej na ulicy dziennie
 • Zacząć czytać książki – czytaj jedną lub dwie strony dziennie.

Uwierz w siebie a osiągniesz każdy wyznaczony sobie cel. Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here