Na co każdy powinien zwrócić uwagę biorąc pożyczkę?

Pomoc finansowa w postaci pożyczki przydaje się w wielu różnych sytuacjach. Dzięki wsparciu gotówkowemu można realizować poważne zamierzenia, na przykład kupić mieszkanie czy samochód, na co inaczej nie byłoby nas stać. Ludzie sięgają po pożyczki lub kredyty również w przypadku zdarzeń nagłych, typu pęknięcie wodociągu, choroba, w których trzeba szybko działać (a wtedy niekoniecznie ma się zapas środków do wyjęcia „na już”). Niezależnie od tego, czy potrzebna jest natychmiastowa gotówka, czy też większy i planowany kredyt, trzeba poświęcić chwilę na dobry wybór firmy, która takiego wsparcia udzieli. Oferty długo- i krótkoterminowych pożyczek są bardzo różne, a podejmując decyzję o wyborze bez zastanowienia można więcej stracić niż zyskać.

Spłata w ratach

Większość zaciąganych zobowiązań spłacana jest w kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu ratach. Od wysokości raty zależy, jak szybko zostanie spłacona całość i czy nie nadszarpnie to naszego budżetu. Rata na jaką się zgodzimy zależy od naszej zdolności kredytowej. Obliczymy ją, podsumowując wszystkie miesięczne wydatki i odejmując je od sumy zyskiwanej miesięcznie z tytułu otrzymywanych dochodów. Warto wybrać ratę, która będzie wystarczająco elastyczna na wypadek nagłych zdarzeń związanych np. z koniecznością kupienia czegoś większego w danym miesiącu, a jednocześnie na tyle wysoką, by nie rozciągać nadmiernie spłaty zobowiązania (będzie to najprawdopodobniej podwyższało ogólny koszt pożyczki).

Na co każdy powinien zwrócić uwagę biorąc pożyczkę?Różne sytuacje losowe

Każdego roku wiele osób popada w poważne tarapaty tylko z tego powodu, że przecenili swoje możliwości dotyczące spłaty pożyczki. Problemy wynikają z niewłaściwej oceny swojej zdolności kredytowej. Owszem, owa zdolność jest oceniana przez banki, ale żadna instytucja nie jest w stanie tak dobrze zweryfikować naszych możliwości jak my sami. Banki też nie przewidzą za nas możliwych zmian w najbliższej przyszłości. Co z tego wynika? Zaciągnięcie zobowiązania na naprawdę wysoką kwotę bo tak wyszło na podstawie oceny zdolności doprowadza do sytuacji, że w każdym przypadku losowym, np. gdy stracimy pracę, zachorujemy, przeprowadzimy się możemy nagle okazać się niezdolni do spłacania aż tak wysokich rat. I problem gotowy – na szczęście wystarczy pomyśleć o tym z wyprzedzeniem i po prostu wybrać mniejszą ratę. Taką, z którą poradzimy sobie nawet przy znacznej zmianie warunków życia.

Rzeczywiste koszty kredytu

Chcesz wziąć kredyt? Przeanalizuj dostępne oferty pod kątem rzeczywistych kosztów. Dokładnie czytaj regulaminy z uwzględnieniem części napisanych drobnym drukiem. Najważniejszy spośród wszystkich „parametrów” jest ten określany skrótowcem RSSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Wybierając pożyczkę o najniższym RSSO praktycznie zawsze postąpisz właściwie. Możesz też porównać kwotę, jaką ogólnie trzeba będzie spłacić żeby pozbyć się zobowiązania, dla kredytów o podobnych warunkach – zawieranych na ten sam okres czasu, taką samą sumę początkową itd.

Wybór dostosowany do możliwości

Pamiętaj o tym, że posiadając dobrą zdolność kredytową praktycznie zawsze dostaniesz pożyczkę w banku lub podobnej instytucji finansowej, na niezłych warunkach i z dogodnym terminem spłaty. Nie musisz sięgać po oferty parabanków, które wprawdzie pomijają szereg formalności, ale za to oferują dużo droższe produkty. Parabanki pomogą ci w sytuacji, gdy nie jesteś w stanie ubiegać się o zwykły kredyt, np. gdy nie masz stałej pracy lub chcesz otrzymać pieniądze w ciągu kilku minut (są dostępne online).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here