Pamięć RAM w telefonach z Androidem - dlaczego warto ją sprawdzić?

Stałeś się szczęśliwym posiadaczem telefonu z Androidem? Z pewnością więc doceniłeś możliwości, które daje i chętnie instalowałeś nowe aplikacje. Jeśli tak, z pewnością zauważyłeś, że z czasem twój telefon nie działa tak szybko jak wcześniej. Być może nawet zaczyna się przegrzewać, a stan baterii drastycznie maleje. Dlaczego tak się dzieje? Przekonajmy się.

Pamięć RAM – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zapełniona pamięć RAM w twoim telefonie z Androidem. Czym jest? Mówiąc najprościej jest to wewnętrzna pamięć telefonu, która wykorzystywana jest przez aplikacje, które przechowują w niej swoje dane oraz wyniki operacji. Jeśli aplikacji na twoim telefonie jest naprawdę sporo, mogą zająć całą pamięć RAM, co utrudnia przesył danych do procesora telefonu, a tym samym znacząco spowalnia jego działanie. Dlatego też warto dbać o to, by nie przeciążać swojego smartfona i nie wykorzystywać w pełni pamięci RAM. Jak to zrobić? O tym za chwilę.

Ogranicz liczbę pulpitów

Jeśli zauważasz, że twój smartfon działa wolniej, a działanie aplikacji coraz częściej się zawiesza, może oznaczać to przepełnioną pamięć RAM. Możesz oczyścić ją poprzez maksymalne zmniejszenie liczby pulpitów, z których korzystasz. Nie korzystaj również z widgetów, które nie są ci potrzebne. To wszystko zajmuje bowiem cenną pamięć, którą możesz wykorzystać w lepszy sposób.

Nie zamykaj aplikacji, jeśli wszystko działa płynnie

Bardzo wiele osób, które obawiają się o przeciążenie swojego telefonu, automatycznie wyłącza wszystkie aplikacje, z których nie korzysta. Jeśli telefon działa płynnie nie jest to koniecznością. Dane znajdujące się w pamięci RAM sprawiają bowiem, że aplikacje uruchamiają się szybciej.

Reset telefonu – dlaczego warto go robić?

Dobrą praktyką, która pozwala korzystać z telefonu bez problemów, jest resetowanie telefonu. W jaki sposób możemy to zrobić? To bardzo proste. Wystarczy, że uruchomimy telefon ponownie, by wszystkie niepotrzebne nam w danej chwili aplikacje zostały wyłączone. Warto wykonywać go co najmniej raz na dwa dni.

Nie używaj aplikacji do czyszczenia pamięci

Część osób, które zauważają, że ich telefon pracuje wolniej lub się zawiesza, decyduje się na zainstalowanie aplikacji, której zadaniem ma być zamknięcie wszystkich działających programów i wyczyszczenie pamięci RAM. Nie jest to jednak dobrym pomysłem. Aplikacje tego typu zamykają wszystkie operacje, również te, które potrzebne są do działania telefonu. Skutkiem tego system Android automatycznie uruchamia je ponownie, co skutkuje zwiększeniem zużycia baterii.

Jak widzisz, dbanie o to, by ograniczać zużycie pamięci RAM w twoim telefonie, nie jest wcale trudne. Nie wymaga też od ciebie rezygnacji z instalowania nowych aplikacji, czy nie korzystania z tych, które już posiadasz. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat możliwości, jakie daje system Android i zastanawiasz się jak jeszcze możesz zadbać o prawidłowe działanie twojego telefonu, koniecznie odwiedź stronę https://android.com.pl/. Znajdziesz tam wiele cennych wskazówek i porad zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here