Jak czytać umowy kredytowe, aby nie dać się oszukać?

Chęć wzięcia kredytu, zwłaszcza w sytuacji, gdy pieniądze są bardzo potrzebne, może delikatnie ograniczyć twój zdrowy rozsądek. Właśnie z takiej lekkomyślności lub braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w zakresie zawierania umów biorą się późniejsze historie o „grubych oszustwach” i innych niekoniecznie właściwych zachowaniach firm pożyczkowych. Wystarczy jednak postępować zgodnie z poniższym poradnikiem, by już nigdy więcej nie czuć się oszukanym w związku z niewłaściwie zaciągniętym kredytem.

  1. Postaw na dokładność

Bardzo wiele osób w ogóle nie czyta umów przed podpisaniem. Nie wiadomo nawet, jak wytłumaczyć takie zjawisko – chyba tylko lenistwem lub brakiem czasu (ale po co udawać się do banku, jeśli nie ma się czasu?). Nie postępuj w ten sposób. Umowa to kompletny dokument i niestety często najbardziej istotne informacje kryją się w tych miejscach, które zechcesz automatycznie pominąć – np. z powodu niewielkiej czcionki. Poświęć kilka, kilkanaście minut na przebrnięcie przez każdy fragment, a na pewno się to opłaci. Jeśli czegoś nie rozumiesz, poproś o wytłumaczenie. Niektórzy preferują kontakt z prawnikiem w przypadku znalezienia skomplikowanych zapisów w umowie.

  1. Polityka drobnego druku

Mówi się, że w zapisach najdrobniejszym drukiem ukryte są przeróżne, nie do końca uczciwe treści. Może niekoniecznie w tych miejscach znajdziesz dane świadczące o tym, że firma chce cię oszukać, ale najprawdopodobniej dowiesz się więcej o ukrytych kosztach i opłatach, które i tak i tak poniesiesz, podpisując umowę.

  1. Jeśli nie rozumiesz – nie podpisuj

Podpisywanie umowy, która kryje przed tobą tajemnice, jest często strzałem w stopę. Zanim cokolwiek podpiszesz, zadawaj pytania, i oczekuj wyczerpujących odpowiedzi. Nie jest tu potrzebna żadna wiedza tajemna, wystarczy więc, że ktoś poświęci ci chwilę czasu i wszystko wytłumaczy. Możesz domagać się kontaktu z inną, wyżej postawioną osobą, jeśli przy pierwszym kontakcie dalej niczego nie rozumiesz.

  1. Jak czytać umowy kredytowe, aby nie dać się oszukać?Nie musisz niczego podpisywać od razu

W większości przypadków nie musisz od razu podpisywać umowy kredytowej. Masz możliwość odłożenia tego w czasie. Możesz zrobić coś więcej – poproś o udostępnienie ci treści umowy albo w postaci wydruku, albo niech zostanie wysłana jako załącznik do wiadomości e-mail. Pamiętaj jednak, by tak czy tak jeszcze raz przeczytać umowę przed jej podpisaniem nawet w sytuacji, gdy czytałeś ją wiele razy w domu – egzemplarze dokumentu mogą się przecież różnić nawet literówką, która okaże się istotna w skutkach.

  1. Zadbaj o swój podpis na każdej stronie

Gdy już jesteś zdecydowany na podpisanie umowy, zrób to na każdej stronie – wystarczy, że posłużysz się parafką. Pełny podpis musisz umieścić w miejscach, w których będzie to wyraźnie zaznaczone. W ten sposób unikniesz możliwości bycia oszukanym przez podmienienie strony lub części strony i znaczne zmienienie warunków w odróżnieniu od tych, na które wcześniej wyraziłeś zgodę.

  1. Umowa umowie nierówna…

Gdy podpisujesz więcej niż jeden egzemplarz umowy, poświęć chwilę na porównanie dokumentów. Może zdarzyć się tak, że otrzymasz dwa różne – będzie to oczywiście zamierzonym działaniem na twoją niekorzyść.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here