Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową, aby dostać kredyt mieszkaniowy?

Zakup mieszkania bez żadnego wsparcia finansowego bywa bardzo trudny, wręcz niemożliwy. Większość osób decyduje się na wzięcie kredytu hipotecznego na odpowiednio dużą kwotę, który później można spłacać przez kilka, a często kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat. Wygląda fajnie? Na pewno w pewnym sensie tak, można w końcu zamieszkać „u siebie”. Poważnym problemem może być jednak możliwość uzyskania takiego kredytu. Niezbędna jest odpowiednio wysoka zdolność kredytowa, do tego praktycznie każdy bank oblicza ją inaczej i nie zawsze informuje o powodach negatywnych decyzji. Głównymi czynnikami wpływającymi na ten parametr są dochody i zobowiązania danej osoby. Możesz zwiększyć swoją zdolność kredytową, wykonując następujące czynności:

Ureguluj swoje zobowiązania

Zaleca się podejście do wzięcia kredytu hipotecznego dopiero w sytuacji, gdy uda ci się spłacić wszelkie do tej pory istniejące kredyty i pożyczki. Mogą to być np. typowe kredyty bankowe, pożyczki na platformach społecznościowych czy też tzw. chwilówki udzielane przez parabanki. Tego typu zobowiązania widziane są przez banki chcące ci udzielić kolejnego kredytu, czyli automatycznie masz mniejszą zdolność. Jest jeszcze jeden ważny aspekt. Pilnuj terminów – jeśli zdarzyło ci się w przeszłości mieć opóźnienia ponad 30 dni w spłacie jakiegokolwiek długu, na pewno jest to odnotowane w bazie BIK. Również możesz Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową, aby dostać kredyt mieszkaniowy?liczyć się z nie do końca przychylną opinią banku.

Pozbądź się debetu na rachunku rozliczeniowym

Opcja debetu w koncie jest popularnym sposobem na dodatkową gotówkę. Ma to różne nazwy – debet, linia kredytowa, kredyt odnawialny. Jeśli masz coś takiego na swoim rachunku, zanim zaczniesz się starać o kredyt hipoteczny, spłać całość zobowiązania i zamknij debet.

Sprawdź co się dzieje w kwestii kart kredytowych

Również przeróżne zadłużenia istniejące z uwagi na posiadanie kart kredytowych będą zaniżały twoją zdolność kredytową. Jeśli aktywnie korzystasz z takiej karty, zastanów się, czy nie możesz czasowo z niej zrezygnować – o ile to możliwe to spłać zadłużenie i zamknij kartę. Czasem jest jednak tak, że nie jesteś nawet świadomy istnienia takiej karty u siebie – mogła trafić do ciebie przypadkiem podczas sięgania po jakikolwiek inny produkt finansowy. Z takiej karty nie korzystasz bo o niej nie wiesz, ale jesteś widoczny jako dłużnik i być może trafiasz do baz.

Ogranicz liczbę pojazdów

Gdy starasz się o kredyt hipoteczny, musisz podać informację na temat liczby aut w gospodarstwie domowym. Każdy samochód generuje koszty, więc gdy masz ich więcej, koszty również są większe i mogą obciążyć twoją zdolność kredytową. Zastanów się nad możliwością sprzedania pojazdu gdy aż tak bardzo go nie potrzebujemy lub posiadamy więcej niż jedno auto.

Znajdź partnera

Jeśli będziesz ubiegać się o kredyt z kimś – partnerem lub rodzicami – zyskasz automatycznie powiększenie zdolności kredytowej, bo będzie ona liczona łącznie dla tego samego kosztu kredytu. Uważaj jednak na uzyskanie tego samego efektu dla czynników obniżających zdolność – zadłużenia i opóźnienia w spłatach u twoich partnerów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here